Značka Dynafit, to najlepšie pre skialpinistu
12.01.2024

Značka Dynafit, to najlepšie pre skialpinistu

Predstavujeme vám jednu z najlepších značiek v oblasti skialpinizmu, turistiky a horolezectva, ktorá v súčasnosti prekonáva všetky očakávania. Dynafit je značka, ktorá už viac ako tri dekády definuje štandardy v oblasti skialpinizmu a horského behu. S koreňmi založenými v srdci Álp, preslávila sa vďaka neustálym inováciám, ktoré umožnili milovníkom hôr presúvať hranice možného. Dynafit nie je len značkou, je to životný štýl, synonymum pre ľahkosť, rýchlosť a výkon.

S výberom vhodnej výstroje na skialpinizmus, turistiku alebo horolezectvo vám radi a ochotne poradíme online v našom e-shope alebo v predajniach Najšport.

História značky Dynafit
Inovácia a pokrok sa nezastaví
Zmena spoločnosti Dynafit
Športom k ďalším úspechom
Logom značky Dynafit sa stáva leopard
Skialpinistické produkty od značky Dynafit
Prečo si vybrať značku Dynafit?
10 top technológií značky Dynafit, ktoré musíte poznať
Spoznajte modelovú radu Dynafit Radical

História značky Dynafit

História značky Dynafit siaha do roku 1950, kedy začala spoločnosť Humanic vyrábať prvé skialpové lyžiarky Dynafit vysokej kvality. O 15 rokov neskôr sú uvedené na trh ako lyžiarky s klipsňami. V roku 1973 zvíťazil Franz Klammer v zjazdových pretekoch v rakúskom mestečku Schladming a o necelé 3 roky neskôr vyhral olympijský závod v Innsbrucku. 

Značka zažíva počas svojho pôsobenia nevídané úspechy v mnohých závodoch. Na majstrovstvách sveta v roku 1974 - 1975 a potom v roku 1982 - 1983 vyhráva významné ocenenia hneď sedemkrát po sebe. V roku 1982 získal lyžiar Leonhard Stock zlatú olympijskú medailu. O rok neskôr získala povolenie na používanie rakúskeho erbu. Úspech v súťaži World Cup Competition na seba nenechala dlho čakať. Slávna lyžiarska topánka získala zlatú pečať a bola schválená IAS.

historia-znacky-dynafit

Inovácia a pokrok sa nezastaví

V roku 1993 predstavuje značka svoj najnovší dizajn a zároveň jednu z najľahších skialpových lyžiarok na svete. Je ním nový systém Tourlite. O dva roky neskôr prišli so zabudovanou technológiou Thermo Dry a Gore-Tex membránou. Technológia CDE so zadným vstupom sa tak stáva prvou lyžiarkou.

V ďalších rokoch predstavuje Dynafit produkty, ktoré predstavujú významný posun v histórií skialpinizmu. Na začiatku 90. rokov uvádza kombináciu kufra a viazania TLT. TLT, teda Tour Lite Tech, sa stáva najľahším skialpinistickým viazaním na svete. V roku 2002 prichádza Dynafit s novinkou v podobe lavínových airbagov - špeciálnych batohov, ktoré chránia lyžiara v prípade zavalenia lavínou. V roku 2006 predstavuje spoločnosť TLT Vertical. Po roku 2013 nasleduje nové viazanie ”Beast Freeride” a lyže Cho Oyu, ktoré sa stávajú obľúbené v Alpách a Himalájach. 

V roku 2010 predstavujú prevratný systém viazania TLT 5, ktoré váži iba 111 g. V roku 2014 zvyšujú svoju latku a spolupracujú s uznávaným pretekárom Pierrom Gignouxom. Vyvinuli opäť najľahšie viazanie na svete RC 1, ktoré váži len 75 g a skialpové lyžiarky RC 1 vážiace len 500 g.

Viazanie Dynafit

Zmena spoločnosti Dynafit

Koncom roka 1991 získava spoločnosť Dynafit švajčiarska firma Raichle Sport Holding AG. O 5 rokov neskôr sa opäť vracia do rodného Rakúska, mestečka Molln, a mení názov na Dynafit GmbH. V roku 1998 bola výroba lyžiarskych topánok ukončená a firma sa stáva súčasťou Salzer Holding GmbH. V roku 2002 nastáva veľká zmena a opäť sa menia na Dynafit Sport Gmbh. Vo februári 2003 firmu odkupuje Salewa Group a tá sa stáva súčasťou rodinného podniku so sídlom v Talianskom Bolzane. Ústredie však naďalej zostáva v nemeckom Mníchove. 

Ťažká práca a úspech firmy na sebe nenechá dlho čakať. Počas najväčšej krízy v roku 2007 sa uvádza na trh nová linka Z-Zero, ktorá prekonáva očakávania zo zvýšenia predaja o 75 %. V roku 2014 prichádza na trh nové bezrámové techové viazanie, ktoré ešte výraznejšie redukuje hmotnosť viazania. Systém je vyvinutý rakúskym vynálezcom Fritzom Barhelom.

O spoločnosti Dynafit

Športom k ďalším úspechom

Značka Dynafit zažíva nevídane úspechy v skialpinizme už dlhé desaťročia. V auguste 2005 uspeli členovia tímu Dynafit na čele s lyžiarmi Benediktom Bohom a Bastim Hágom v rýchlostnom rekorde na Mustagh Ata (7455 m n.m.). Výstup trval takmer 11 hodín vrátane stúpania a zjazdu. O rok neskôr uspel tím v stúpaní na Gasherbrum a o dva roky neskôr sa neúspešne pokúsili zdolať Manaslu (8163 m n.m.). 

Tím sa musel otočiť kvôli zlým poveternostným podmienkam tesne pod vrcholom štítu. V roku 2008 dokončili svoj hlavný skialpinistický cieľ, trasu z Chamonixu cez Zermatt do Alagny. Trasa bola dlhá 140 km a stúpanie vyše 10 000 výškových metrov, čo dalo všetkým poriadne zabrať. O 4 roky neskôr sa pýšia novým rýchlostným rekordom. Výstup a zjazd z neúspešného absolvovania štítu Masala trvá necelých 24 hodín. Bohm sa dostal až na vrchol ôsmej najvyššej hory sveta a vrchol zdoláva na skialpoch.

Logom značky Dynafit sa stáva leopard

Leopard dokonale symbolizuje hodnoty a smer spoločnosti Dynafit. Leopard sa pohybuje rýchlo a elegantne v najvyšších horách sveta - čo stelesňuje ideál horolezectva a lyžovania v jednom. Značka ju prirovnáva k neuveriteľnému pomeru hmotnosti a výkonu, zrýchleniu, vysokej rýchlosti a vytrvalosti.

Logo značky Dynafit

Skialpinistické produkty od značky Dynafit

Dynafit je jednou z najuznávanejších značiek v skialpinizme, ktorá sa zameriava na ľahkosť, inovácie a výkon. Ich produkty sú navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám vysokohorských športovcov, ktorí vyžadujú spoľahlivé a efektívne vybavenie. Tu je prehľad niektorých kľúčových produktových línií Dynafit:

Skialpinistické lyže

Dynafit vyvíja skialpinistické lyže, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre skialpinizmus. Súčasťou ich ponuky sú lyže, ktoré sú dostatočne ľahké na to, aby neobmedzovali výstup, a zároveň stabilné a odolné pre jazdu v náročných snehových podmienkach. Využívajú inovatívne materiály, ako je karbón a titan, aby zabezpečili optimálny pomer medzi hmotnosťou a stabilitou.

Lyžiarky

Dynafit lyžiarky sú známe svojou "pinovou" technológiou, ktorá umožňuje jednoduchý prechod medzi chôdzou a lyžovaním. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali pohodlie a efektívnu prevodovku sily počas lyžovania. Lyžiarky sú vyrobené s dôrazom na nízku hmotnosť a vysokú odolnosť a sú maximálne prispôsobiteľné.

Palice

Palice Dynafit sú vytvorené pre viacúčelové použitie, či už ide o stúpanie alebo zjazd. Sú vyrobené z odolných a ľahkých materiálov ako karbón a hliník, s rôznymi možnosťami nastavenia dĺžky pre rôzne potreby a podmienky. Ergonomicky tvarované rukoväte a pútka zvyšujú komfort a zabezpečenie.

Pásy

Pásy od Dynafit sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálnu trakciu a efektívny pohyb cez sneh pri zachovaní nízkej hmotnosti a jednoduchosti použitia. Sú kompatibilné s rôznymi modelmi lyží a sú často vyrobené zo špeciálnych syntetických materiálov, ktoré zabezpečujú dobrú priľnavosť a dlhú životnosť. Pásy Dynafit sú tiež známe svojím intuitívnym systémom upevnenia, ktorý umožňuje rýchle a jednoduché nasadenie a zloženie.

Každý produkt Dynafit je vyvinutý s myšlienkou na to, aby vyhovoval náročným požiadavkám skialpinistov. Dynafit teda neustále pracuje na inováciách a zlepšeniach svojho vybavenia, aby skialpinisti mohli dosahovať lepšie výkony s menším úsilím a pri väčšom komforte.

Skialpinistické produkty od značky Dynafit

Prečo si vybrať značku Dynafit?

Inovácie a technológie

Dynafit sa vždy hrdí na svoju schopnosť prinášať inovácie. Jedným z ich najväčších úspechov je bezpochyby techové viazanie, ktoré radikálne zmenilo skialpinizmus. Táto technológia umožnila lyžiarom lepšie výkony s menšou námahou a zvýšila bezpečnosť na svahoch.

Udržateľnosť a záväzok

Dynafit si je vedomý svojej zodpovednosti voči prírode a preto kládol veľký dôraz na udržateľnosť. Ich produkty sú navrhnuté s ohľadom na dlhú životnosť, a značka sa zaviazala k používaniu materiálov napr. ekologického a veľmi ľahkého dreva z paulownie, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Komunita a podpora športovcov

Dynafit nie je len o vybavení - je to tiež o podpore komunity. Sponzorujú športovcov, podujatia a inšpirujú ľudí, aby vstúpili do sveta horských športov. Motto značky je "From Athletes for Athletes" nie je len prázdny slogan, je to sľub, že každý kúsok vybavenia je testovaný a schválený tými, ktorí ho používajú najviac.

Prečo si vybrať značku Dynafit?

10 top technológií značky Dynafit, ktoré musíte poznať

Dynafit je známy svojimi technologickými inováciami, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie výkonu a pohodlia v skialpinizme a horskom behu. Tu je desať technológií, ktoré sú významné pre značku Dynafit:

  • 1. Low Tech Binding – Táto revolučná technológia viazania, známa tiež ako "pin technology", bola prvýkrát uvedená na trh spoločnosťou Dynafit a úplne zmenila svet skialpinizmu. Jej ľahkosť a spoľahlivosť sú dodnes neprekonané.
  • 2. Speed Nose – Tento design lyžiarok má za cieľ znížiť celkovú hmotnosť a zvýšiť efektívnosť pohybu pri stúpaní vďaka kratšej a hladšej prednej časti.
  • 3. Hoji Lock System – Revolučný systém na lyžiarkach, ktorý umožňuje jednoduchý prechod medzi režimom jazdy a režimom chôdze bez potreby nastavovania prackových pásov.
  • 4. Carbonio Technology – Použitie karbónových vlákien v konštrukcii lyží a lyžiarok na dosiahnutie optimálneho pomeru medzi hmotnosťou, pevnosťou a výkonom.
  • 5. Radical Binding – Ďalšia generácia viazaní, ktoré priniesli zlepšenia v používateľskom komforte a bezpečnostných funkciách.
  • 6. Ultra-Lock Strap – Systém pásov na lyžiarkach, ktorý umožňuje rýchle uťahovanie a uvoľnenie pre rýchly prechod medzi režimami.
  • 7. Pomoca Climbing Skins – Pásy, ktoré spoločnosť vyvíja v spolupráci s Pomoca, ponúkajú vynikajúcu priľnavosť a trvanlivosť spolu s jednoduchým systémom upevnenia.
  • 8. Beast Binding – Freeride viazanie od Dynafit, ktoré je navrhnuté pre skialpinistov, čo hľadajú maximálny výkon bez kompromisov v oblasti hmotnosti.
  • 9. Speedfit Binding – Viazania, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre skialpinistický fitness, poskytujúce rýchlosť a ľahkosť pri zachovaní výkonu.
  • 10. Alpine Running Shoe Technology – Inovácie v oblasti horského behu, ako sú špeciálne vzory podrážok a priedušné, ale odolné materiály pre horské behanie v rôznych podmienkach.

Tieto technológie sú príkladom Dynafitovej angažovanosti v inováciách a jeho snahe neustále posúvať hranice toho, čo je možné v oblasti outdoorového vybavenia.

Top 10 technológií značky Dynafit

Spoznajte modelovú radu Dynafit Radical

Modelová rada skialpinistických lyží Dynafit Radical predstavuje perfektnú kombináciu výkonu, hmotnosti a odolnosti pre moderného skialpinistu. Tieto lyže sú navrhnuté tak, aby poskytovali optimálnu efektivitu pri stúpaniach a zároveň zabezpečovali spoľahlivý výkon pri zjazdoch v rôznych snehových podmienkach.

Radical lyže využívajú niekoľko kľúčových technológií, ktoré ich odlišujú od konkurencie. Najprv je tu Speed Core, ktorý kombinuje paulowniu a jaseň pre ľahký, ale robustný vnútorný život lyže. Vďaka tomu lyže udržiavajú nízku hmotnosť, čo je nevyhnutné pre dlhé dni v horách, a zároveň ponúkajú stabilitu potrebnú pre dynamické zjazdy. Carbon Drive Technology je ďalšou význačnou inováciou v tejto modelovej rade, kde karbónové vlákna vložené do konštrukcie lyže zabezpečujú maximálnu torznú pevnosť a zlepšujú prenos sily na sneh, čím zvyšujú ovládateľnosť lyže aj v náročných podmienkach.

Zároveň majú tieto skialpové lyže Full Micro Sidewall konštrukciu po celom obvode, čo znamená, že boky lyží sú pevnejšie a odolnejšie proti poškodeniu, a zároveň zvyšujú presnosť a kontrolu pri zjazde. Na spodnej časti lyží je použitá P-Tex 2100 základňa, známa svojou odolnosťou a schopnosťou absorbovať vosk, čo zabezpečuje lepší sklz lyží. Či už ide o technické stúpania alebo dynamické zjazdy, skialpinistické lyže Dynafit Radical sú navrhnuté tak, aby splnili potreby najnáročnejších skialpinistov, ktorí hľadajú spoľahlivého partnera pre svoje horské dobrodružstvá.

Dynafit Radical

Či už sa pohybujete v desaťmetrovom prašane alebo na strmých svahoch vysokých hôr, s Dynafitom to hravo zvládnete. Značka sa venuje horským vytrvalostným športom a jej cieľom je podporovať športovcov k dosahovaní cieľov.

Hodnotami značky Dynafit je rýchlosť, vytrvalosť, ľahkosť a dokonalá technológia. Inžinieri a dizajnéri vyvíjajú produkty tak, aby vyhovovali najvyšším požiadavkám ultraľahkých high-tech materiálov. Je ikonou v horských športoch, symbolom inovácie, výkonu a vášne. S produkty navrhnutými na prekonanie hôr ponúka každému dobrodruhovi možnosť objaviť krásy prírody pri plnom výkone a s minimálnou námahou. Ak hľadáte partnera pre vaše skialpinistické alebo turistické zážitky, Dynafit je značka, ktorú nemôžete prehliadnuť.

Ak vás článok zaujal, určite si prečítajte aj ďalšie blogy:

Tím Najšport