Cyklistické nohavice Castelli

Vyberte si kvalitné a odolné cyklistické nohavice vhodné na jazdu na bicykli či e-biku. Nohavice na bicykel spolu s dresom sú neodmysliteľnou súčasťou cyklistickej výbavy. Potrebujete poradiť s výberom? "Čítajte ďalej" alebo nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk a my vám radi a odborne poradíme s vhodných výberom cyklistických nohavíc.

Cyklistické nohavice Castelli

Výhodou cyklonohavíc je predovšetkým pohodlie a aerodynamické vlastnosti. V spodnej, sedacej časti je umiestnená špeciálna vložka z mäkkého alebo gélového materiálu, ktorý spríjemňuje jazdu na bicykli tak, aby sedlo netlačilo na spodné partie. Okrem toho sú kvalitné cyklistické nohavice sú vyrobené z funkčných a odolných materiálov, ktoré dokonale kopírujú tvar vášho tela pre zachovanie pohodlia a minimálneho odporu vzduchu. Prečítajte si článok, ako sa správne obliecť na bicykel a dozviete sa viac potrebných informácií.

Top značky cyklistických nohavíc

Ako vybrať cyklistické nohavice?

  1. v prvom rade sa musíte rozhodnúť na aký účel budete nohavice používať - napr. horská alebo cestná cyklistika,
  2. aký typ cyklistických nohavíc budete potrebovať - napr. krátke, dlhé, voľnejšie alebo tesnejšie,
  3. zvoľte si správny strih a veľkosť podľa veľkostnej tabuľky konkrétneho výrobcu - napr. vnútorná dĺžka nôh, obvod pása a pod.,
  4. aké parametre od oblečenia očakávate - napr. voľnosť pohybu, tepelný komfort, funkčnosť, termoregulácia, vodeoodolnosť alebo vetruodolnosť,
  5. špecifické vlastnosti - napr. farebné prevedenie, vnútorná gélová výstelka a pod. Prečítajte si náš článok - Ako vybrať kvalitné a pohodlné cyklistické nohavice.

Cyklistické kraťasy a cyklonohavice

Základné rozdelenie cyklistických nohavíc

Cyklistické nohavice rozdeľujeme na:

  • Krátke elastické cyklonohaviceJedna z najviac používaných variant elastických nohavíc, ktoré sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, disponujú praktickým silikónovým remienkom, ktorý zabraňuje posúvaniu nohavíc počas jazdy. Samostatnou kategóriou môžu byť aj trištvrťové cyklonohavice, ktoré sú zo všetkých spomenutých najmenej obľúbené. Ich výhodou je že chránia kolená, zvyšujú komfort a hodia sa skôr pre dámy, ktoré majú vyššiu tepelnú požiadavku.
  • Dlhé elastické cyklonohavice - Sú určené na jazdu počas chladnejšieho obdobia (napr. jar, jeseň a niekedy aj zima). Podľa toho, ako moc sú zateplená sa hodia na konkrétne ročné obdobie. Niektoré disponujú vodeodolnou a vetruodolnou úpravou a chránia tak cyklistu v prípade nepriaznivých poveternostných vplyvov. Niekedy je vhodné pod cyklonohavice nosiť aj spodnú termo-nohavice či termobielizeň, najmä v prípade veľmi nízkych teplôt.
  • Krátke MTB cyklonohavice - Sú voľné a veľmi pohodlné cyklistické nohavice. Vyrábajú s v krátkom a dlhom prevedení. Majú voľnejší a komfortnejší strih, ktorý sa výborne hodí pre zjazdy, horskú cyklistiku. Vyrábajú sa z odolných materiálov, ktoré chránia cyklistu pred odreninami v prípade pádu. 
  • Dlhé MTB cyklonohavice - Sa hodia do chladnejšie počasia, ako voľnejšie kratšie MTB nohavice. Okrem toho sa hodia aj na ľahkú turistiku a iné outdoorové aktivity.

Materiál a parametre a cyklonohavíc

Čo sa týka použitých materiálov, oblečenie je zložené prevažne zo syntetických materiálov, ako je polyester, elastan, lycra, neoprén, ktoré majú funkčné vlastnosti. Syntetické materiály výborne odvádzajú pot do vonkajších častí látky kde dokážu behom krátkeho času rýchlo uschnúť. Je dôležité, aby boli nohavice vyrobené z antibakteriálnych tkanín, aby spoje neobsahovali vnútorné švy, ktoré by mohli odierať pokožku. Kvalitné cyklistické nohavice sú často ušité zo strečového materiálu, ktorý je elastický do všetkých 4 smerov. Vďaka tomu sa nohavice lepšie prispôsobia tvaru vášho tela.

Kvalitná cyklistická vložka

Dajte si záležať na kvalite cyklistickej vložke a jej vhodnému materiálovému prevedeniu. Najlepšie to však zistíte používaním. Pokiaľ nechcete vyhadzovať peniaze a meniť cyklonohavice každú sezónu, odporúčame vám vybrať si overené značky, ako je napr. Silvini, Santini, Castelli, Craft, Bontrager, Briko, POC, Oakley, Fox a pod. Určite investujte pár eur navyše, ako keby ste si mali znechutiť celú cyklistiku. Niekedy je problém aj v samotnom sedle (napr. nie je vhodné pre váš typ postavy), nastavení správnej výšky posedu, správneho posedu či štýlu jazdy. V žiadnom prípade neodporúčame používať napr. dve cyklistické vložky súčasne alebo kombináciu rôznych výplní, v snahe čo najviac odľahčiť posed. Nakoniec to môže mať práve opačný efekt. Počkajte chvíľu, vaše sedacie partie sa po približne dvoch týždňoch adaptujú.

Základná starostlivosť o cyklistické nohavice

Pri praní treba dodržiavať pravidlá a odporúčania na pracom štítku od oblečenia. Väčšina funkčného oblečenia, kam môžeme zaradiť aj cyklistické nohavice nie je vhodné prať pri vyššej teplote, ako 30 stupňov celzia. Taktiež sa neodporúča používať aviváže a agresívne pracie prostriedky, ktoré by mohli oblečenie nenávratne poškodiť. Nohavice určite nežehlite a perte vždy prevrátene naruby. Pri praní zvoľte režim na športové oblečenie alebo jemnú bielizeň, ktoré je šetrné k textílií.

K cyklistickým nohaviciam je vhodné kombinovať aj cyklistické dresy, bundy a rukavice, ktoré rovnako ako nohavice zvyšujú komfort, zážitok, pohodlie, bezpečnosť a zlepšujú aerodynamické vlastnosti.

Ï