5 tipov kam vyraziť na bežky
12.11.2020

5 tipov kam vyraziť na bežky

Charakter a profil územia Slovenska je ako stvorený na rozmanité outdoorové aktivity. V zime to u mnohých vyhráva zjazdové lyžovanie či skialpy, my sa však v tomto článku povenujeme inému obľúbenému zimnému športu - bežkovaniu. Prinášame vám niekoľko tipov na overené bežkárske lokality s kvalitnou infraštruktúrou a krásnou prírodou v okolí!

Štrbské Pleso
Beskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála
Skalka pri Kremnici
Malé Karpaty – Pezinská Baba
Pieniny a Spiš

Štrbské pleso 

Vysoké Tatry sú jednou z top slovenských destinácií pre turistiku a outdoorové športy vôbec. Kam vyraziť na bežky v Tatrách? No predsa na Štrbské Pleso, konkrétne do areálu SNOW! Nájdete tu pravidelne upravované trate vhodné na klasiku i korčuľovanie, pokryté prírodným a v prípade potreby aj umelým snehom. K dispozícii sú okruhy rôznych dĺžok (od 1,5 do 6 km) a náročností (ľahká, stredne ťažká, ťažká), s väčšími či menšími prevýšeniami, kde si na svoje príde každý – začínajúci aj výkonnostný bežkár. Skvelá poloha (nadmorská výška nad 1300 m) spolu s výbornou infraštruktúrou (bohaté možnosti ubytovania, stravovania, areál ponúka dokonca stan na prezlečenie) umožňujú bežkovanie prakticky počas celej zimnej sezóny.

bezky-strbske-pleso

Beskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála 

Kam na bežky v prípade, že smerujete do oblasti Kysúc či slovensko-českého pohraničia na krajnom severozápade? Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála je jednoznačnou odpoveďou. Hlavná, viac ako 50 kilometrov dlhá a pravidelné upravovaná trasa vedie hrebeňom Turzovskej vrchoviny a malebným pohorím Javorníkov a rozprestiera sa v nadmorskej výške od necelých 700 až po 1050 metrov nad morom. Vzhľadom na uvedené parametre je zrejmé, že umelé zasnežovanie sa nekoná a bežkári sú tu odkázaní na výsostne prírodný sneh. Magistrála prechádza pre tento kraj typickým prostredím zalesnených hrebeňov a horských lúk s krásnymi výhľadmi na slovenskú aj českú, respektíve moravskú stranu. Zaujímavým spestrením sú štýlové rozhľadne, napríklad na Marťákovom kopci, Kamenitom či na Stratenci. Bežkovanie na Javorníkoch rozhodne nie je jednotvárne – striedajú sa tu rovinky s prudšími stúpaniami i klesaniami, za spestrenie možno považovať aj niekoľko vedľajších či pripájacích trás.

Skalka pri Kremnici 

Skalka pri Kremnici je mekkou bežeckého lyžovania na Slovensku. Obľúbené horské rekreačné stredisko, dnes známe aj ako Skalka arena, sa nachádza v oblasti Kremnických vrchov vo výške 1252 metrov nad morom. Na zaujímavú históriu tejto lokality (sformoval sa tu prvý lyžiarsky oddiel na Slovensku a konali celouhorské lyžiarske preteky – všetko v roku 1914) nadväzuje skutočnosť, že práve Skalka pravidelne hostí MSR v bežeckom lyžovaní a takisto aj legendárnu Bielu stopu, najstaršie podujatie svojho druhu na Slovensku (premiérový ročník Bielej stopy sa konal v roku 1974). Areál na Skalke ponúka perfektné podmienky na bežkárske vyžitie pre začiatočníkov i pokročilých, športovo ladených bežkárov. Nájdete tu desiatky kilometrov rôznorodých bežkárskych tratí - krátky základný i niekoľko relatívne jednoduchších okruhov v dĺžke od 3 do 8 kilometrov. K najdlhším naopak patria trasy na Severnom a Južnom okruhu – Biela stopa Sever meria 25 a Biela stopa Juh 20 kilometrov. Skalka je ideálnym miestom pre športovo založených bežkárov i tzv. kochačov à la MUDr. Skružný z filmu Vesničko má středisková.

bezky

Malé Karpaty - Pezinská baba

Výborné podmienky na bežecké lyžovanie nemusíte hľadať len medzi kopcami vo vyložene horskom prostredí. Ak riešite dilemu kde sa vybrať na bežky v okolí Bratislavy, odporúčame vám lyžiarske stredisko Pezinská Baba. Nachádza sa na hrebeni Malých Karpát a ponúka technicky upravované okruhy na bežkovanie s neveľkým prevýšením, zasadené do veľmi pekných prírodných podmienok. Na okruhoch s dĺžkou 2, 3 a 5 km možno bežkovať klasickou i korčuliarskou technikou, pričom v rámci jedného kola prekonáte od 50 do necelých 150 výškových metrov. Ak chcete spoznať prírodu Malých Karpát detailnejšie, vyberte sa z Pezinskej Baby až na Kamzík! Mierne zvlnená trasa vedúca širokým chodníkom meria 30 km, no zvládnuť by ju mali aj menej skúsení bežkári; zvlášť, keď sa trasa v tomto smere zvažuje.

Pieniny a Spiš

Časť Slovenska na východ od Tatier je zem turistami ešte nie veľmi preskúmaná, čo sa dá považovať za jej prekliatie i šťastie zároveň. To však ešte neznamená, že tu nič nie je. Kopu krásnych zážitkov z bežkovania si môžete odniesť napríklad z oblastí severného Spiša či Pienin. Využite dobré snehové podmienky a pri návšteve Starej Ľubovne absolvujte mierne náročný a nie dlhý (do 4 km) bežkársky okruh v lesoparku pod ľubovnianskym hradom. Len 10 minút cesty autom od Starej Ľubovne sa nachádzajú Ľubovnianske kúpele so 7 kilometrov dlhým okruhom s krásnymi výhľadmi, ktorý sa využíva aj na preteky psích záprahov. Nevynechajte však ani slovensko-poľské pohraničie, konkrétne oblasti Červeného Kláštora a Lesnice – najmä v prípade, že milujete bežkovanie v srdci divokej, človekom nie veľmi zasiahnutej prírody. Obe lokality spája hneď niekoľko trás, za nás to vyhráva zhruba 8 kilometrová a technicky pomerne jednoduchá trasa „prielom Dunajca“.

Tím Najšport