7 dôvodov, prečo navštíviť bikepark Kubínska hoľa
22.06.2022

7 dôvodov, prečo navštíviť bikepark Kubínska hoľa

Počuli ste už o novo otovrenom bikeparku Kubínska, ktorý sa nachádza len pár minút od okresného mesta Dolný Kubín? Nájdete tu množstvo zaujímavých trailov, tratí, mtb trás, športovú predajňu, bike bar či požičovňu bicyklov a e-bikov. Na svoje si prídu adrenalínový nadšenci, rekreačný turisti, ale aj rodiny s deťmi. 

Vyskúšať si môžete jazdu na 4 zjazdových tratiach s rôznou úrovňou obtiažnosti, jazdu na horských trojkolkách alebo terénnych kolobežkách. Navyše všade sa rýchlo a pohodlne dostanete sedačkovou lanovkou, ktorá je schopná odviesť aj bicykle a bez problémov vás vyvezie až na vrch. Ak by vám to nestačilo, tak stále môžete vyskúšať zipline, plaviť sa na člne po miestnom alebo vyskúšať zábavný aquazorbing. Poďme si povedať 7 dôvodov, prečo by ste mali cez leto navštíviť práve Kubínsku hoľu.

Trať č. 1 - Downhill
Trať č. 2 - Enduro
Trať č. 3 - Super Mix / Flowtrail
Trať č. 4 - A-Line
Športová predajňa, bike bar, požičovňa bicyklov a elektrobicyklov Najšport
Množstvo MTB trás o dĺžke 3,2 km, 9,1 km a 20 km
Vyskúšajte horské trojkolky, zipline, terénne kolobežky či plavbu po jazere

Trať č. 1 - Downhill

Je jednou z najnáročnejších a najdlhších downhillových tratí na Slovensku, kde sa pravidelné koná Slovenský pohár v zjazde. Je určená výhradne pre skúsených jazdcov, ktorí preferujú celoodpružené zjazdové bicykle s vysokými zdvihmi. Dĺžka trate je 3200 m, pričom za jednu jazdu prevýšite až 630 metrov. Priemerný sklon svahu je od 3 do 35 %, čo je už poriadne veľa. Práve preto trať hodnotená veľmi vysokou náročnosťou (čierna trasa). Trail začína na vrchole Kubínskej, kde sa môžete vyviesť lanovkou a končí v dolnej časti sedačkovej lanovky, priamo pred predajňou Najšport. Na jazdcov tu čaká rozbitý terén s vysokým stupňom prevýšenia, množstvo koreňov, technických úsekov, menších či väčších skokov, zákrut, prejazdov po lúke v kombinácií s jazdou pomedzi stromy.

Downhill trať na Kubínskej holi

Trať Downhill - Bikepark Kubínska

Trať č. 2 - Enduro

Druhá menej náročná trať nesie názov enduro, je vhodná pre celoodpružené enduro bicykle s vysokými zdvihmi. Aktuálne však prebieha výstavba jej poslednej časti a otvorená by mala byť už čoskoro. Trať je veľmi zaujímavá, disponuje technickými zjazdami, zákrutami, singlatrackovými úsekmi s koreňmi a šotolinou. Jej dĺžka je 2550 metrov s priemerným sklonom od 7 do 14 %. Povrch je prevažne prírody prechádza lesom i lúkou. Prevýšenie na tejto trase je 292 metrov a na mape je označená červenou farbou (vysoká náročnosť). Štart trasy je na vrchole Kubínskej pri bufete Vrcholovka a končí pri jazere v strednej časti svahu. Odkiaľ môžete pokračovať po čiernej trase alebo sa napojiť na stredne náročnú trať Super Mix o ktorej si povieme nižšie.

Trať č. 3 - Super Mix / Flowtrail

Najnovšia, takmer 5,5 km trať nesie názov Flowtrail. Jedná sa o stredne náročnú trať, ktorá začína pri strednej stanici lanovky a pokračuje až k spodnej stanici. Celkové prevýšenie je 280 metrov a sklon od 3 do 10 %. Trať nie je vôbec náročná, je spevnená a prevažne štrková, takže sa dá jazdiť aj počas mokrejších dní. Obsahuje predovšetkým jednoduché prvky, ako sú klopenky, lavice, mostíky, vlny či esíčka. Nástup na trať je pomerne jednoduchý, neskôr v spodnej časti o niečo technicky náročnejší. Trať je vhodná pre začínajúcich bikerov, stredne pokročilých jazdcov a rodiny s deťmi.

Flowtrail Kubínska hoľa

Trail Super-Mix - Bikepark Kubínska

Trať č. 4 - A-Line

Jedná sa o krátku 1900 metrovú trať vo vrcholovej časti Kubínskej, ktorá je vo fáze výstavby. Táto stredne náročná trasa je veľmi rýchla a disponuje výraznými skokmi. Má hladký lúčny povrch, ktorý je bez väčšej šotoliny a koreňov. Zažijete na nej množstvo adrenalínovej zábavy a užijete si jazdu vo vysokých rýchlostiach. Priemerný sklon na tejto trase je 8 až 12 % a prevýšenie 140 metrov.

Mapa bikeparku Kubínska hoľa

Športová predajňa, bike bar, požičovňa bicyklov a elektrobicyklov Najšport

Novootvorená športová predajňa bicyklov a elektrobicyklov Najšport sa nachádza oproti dolnej stanici lanovky. Prísť sem môžete pohodlne autom, pričom zaparkovať môžete až na 3 bezplatných parkoviskách. Jedno z nich sa nachádza veľa predajne a je to naozaj len niekoľko metrov. Hneď vedľa nájdete aj predajňu lístkov na lanovku a do bikeparku, takže máte všetko pohodlne po ruke. 

Súčasťou predajne Najšport je aj požičovňa bicyklov a elektrobicyklov. Vybrať si môžete zo širokej ponuky prémiových bicyklov a top značiek na trhu. Dvojkolesového tátoš asi môžete požičať si ho už od 3 hodín, na predĺžený víkend alebo aj na celý týždeň. Veľkou výhodou je, že súčasťou predajne je aj servis bicyklov a e-bikov, kde si môžete nechať pohodlne rýchlo a odborne servisovať váš bike. Po dlhej bikovačke vám príde vhod chutné jedlo, drinky alebo rýchle snacky v Apres ski bike bare, ktorý je tiež súčasťou Najšportu.

Športová predajňa, bar a požičovňa Najšport

Množstvo MTB trás o dĺžke 3,2 km, 9,1 km a 20 km

Tieto trasy sa nachádzajú mimo centrálnej časti bikeparku. Môžete si ich zvoliť podľa rôznej obtiažnosti - červená, žltá alebo modrá trasa. Na zdolanie trás si môžete požičať bicykel alebo elektrobicykle v požičovni Najšport. Okolité kopce a príroda vám dovolia preskúmať prekrásnu prírodu a nabehať pár kilometrov. Vybrať si môžete z najľahšej modrej trasy, ktorá má dĺžku 3,2 km a začína pri bufete Vrcholovka, pokračuje k chate Kubínska hoľa a končí pri jazere. Druhá trať má 9,1 km a na mape je označená žltou farbou. Začína na vrchole Kubínskej holi, pokračuje ku chate, prechádza cez Kozárove, Pikulu a končí v Mačekove. Posledná trať je najdlhšia meria 20 km. Jedná sa o červenú, stredne náročnú trať, ktorá začína na vrchole, pokračuje sedlom Príslop, cez Kozárovo, Pikulu až do Mačkova.

Vyskúšajte horské trojkolky, zipline, terénne kolobežky či plavbu po jazere

Čo sa týka doplnkového vybavenia bikeparku, tak tu nájde naozaj všetko. Okrem štandardného vybavenia sedačkovej lanovky sa môžete kochať prekrásnymi výhľadmi na široké okolie Oravy, Dolného Kubína a Krivánskej Malej Fatry. Vyskúšať môžete napríklad adrenalínovú jazdu na zipline o dĺžke 1234 metrov, ktorá sa radí medzi najmodernejšie a najdlhšie v strednej európe. Pokiaľ nemáte strach z vysokej rýchlosti skúste jazdu na horských trojkolkách, ktorá je vhodná pre skúsenejších jazdcov od 15 rokov. Vyskúšať tiež môžete terénne kolobežky. Požičovňa sa nachádza v dolnej časti strediska. Kolobežky sú vhodné pre jazdcov od 12 rokov v sprievode dospelej osoby. Okrem týchto atrakcií na Kubínskej nájdete aj náučný chodník, Tanzániu či člnkovanie.

Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj ďalšie podobné blogy:

Tím Najšport