Rukavice na bežky

Rukavice na bežky alebo bežkárske rukavice sú určené na aktívny pohyb pri bežeckom lyžovaní. S výberom vám ochotne poradíme online aj offline. Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk a my vám radi a odborne poradíme.

Rukavice na bežky

Všetky typy zimných rukavíc sú určené na pobyt v chladom zimnom počasí, pričom chránia ruky pred odreninami a omrzlinami. Zároveň poskytujú určitú mieru komfortu a pohodlia aj v náročných podmienkach. Ak budete "čítať viac" tak sa dozviete všetky potrebné rady, ktoré vám pomôžu s výberom vhodných rukavíc. Pri kúpe dbajte hlavne na výber správnej veľkosti, materiálu, vlastnosti a funkčnosti. Prečítajte si tiež náš nový článok - najlepšie lyžiarske, snowboardové a skialpové rukavice.

Ako vybrať vhodné rukavice na bežky

Pri výbere bežeckých rukavíc je najdôležitejším ukazovateľom veľkosť, ktorá je označovaná od 1 do 12. Pre potreby výberu vám poslúži praktická univerzálna tabuľka veľkosti (vzhľadom na výrobcu sa môže mierne odlišovať). Rovnako berte v úvahu aj materiál, technológie, vlastnosti a sezónnosť

Rozmer rukavíc na bežky XXS XS S M L XL XXL
Veľkosť rukavíc (označenie) 6 7 8 9 10 11 12
Rozmer dlane (v cm) 16,0 - 17,0 17,0 - 18,0 18,0 - 20,0 20,0 - 21,0 21,0 - 21,5 21,5 - 22,5 23,0 a viac

Veľkosť bežeckých rukavíc

Veľkosť je najdôležitejšia

Správna veľkosť rukavíc na bežky je najdôležitejšia, pretože slúži ako druhá vrstva pre vašu kožu. Rukavice by vás nemali v žiadnom prípade tlačiť, otláčať, musíte mať dostatok miesta na pohyb prstov. Rovnako by nemali byť príliš voľne a pri pohyboch nesmú s ruky padať.

Materiál a technológie

Rukavice sú najčastejšie vyrobené so zmesi syntetických materiálov ako je napríklad polyester, akryl, fleece alebo polypropylen.

  • Polyester poskytuje vysokú priedušnosť a dobré odvádza pot, pričom udržuje ruky v teple.
  • Pre zlepšenie vlastností je vhodne doplnenie o membránu (Gore-Tex, eVent) nakoľko samotný polyester vás nechráni pred vetrom a vonkajšou vodou.
  • Akryl je priedušný, elastický a veľmi pohodlný základný materiál.
  • Fleece poskytuje vysoký komofrt, no má veľmi zle vlastnosti čo sa týka priedušnosti a vlhkosti. Preto sa zvykne používať na vonkajších častiach rukavice.
  • Polypropylen poskytuje dobrú ochranu proti vetru a vode. Zároveň má v celku dobré izolačné vlastnosti.

Vlastnosti bežeckých rukavíc

Čo sa týka vlastnosti určite vás musí zaujímať hrúbka izolácie, prípadne celého materiálu a tepelné vlastnosti:

  • Hrúbka materiálu - sú hrubšie na vonkajšej strane rúk a pevné na vnútornej. Zvyšuje to ochranu pred vetrom a vlhkom. Dlaň je vyrobená z tenšieho a priedušnejšieho materiálu, ktorý je zároveň odolný a anatomicky prispôsobený.
  • Tepelné vlastnosti - sa môžu mierne líšiť kus od kusu, preto odporúčame zimomravejším jazdcom zakúpiť rukavice s vyšším stupňom izolácie. Naopak ak máte ruky dostatočne prekrvené aj počas športovej aktivity potom siahnite po rukavici ktorá bude dostatočne priedušná.

Sezónne použitie

Bežecké rukavice sa môžu nosiť už na konci jesene, cez zimu a skoro na jar. Počas teplejšieho počasia môžete vnútornú vložku bežkárskych rukavíc vybrať a používať. Počas nepriaznivého počasia vám príde vhod kvalitná membrána, ktorá nepustí vodu do vnútra a vaše ruky zostanú v teple a v suchu. Dávajte si preto pozor na materiál, ktorý v konečnom dôsledku ovplyvňuje aj hmotnosť rukavíc - nasiaknuté vodou budú oveľa ťažšie a maximálne nepohodlné.

Filtrovať produkty