Ponožky Skladom - ihneď k odberu Turistiku

Značky ako Blizzard, Spyder, Dynafit, Ortovox a iné zahrejú a spevnia vaše chodidlo v obuvi. Doprajte vašej nohe príjemný pocit, ktoré ponožky v našej ponuke určite poskytujú. Ak by ste sa chceli poradiť alebo mali nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať mailom na info@najsport.sk alebo na telefónnom čísle 0919 066 704.

Ponožky Skladom - ihneď k odberu Turistiku

Ako si vybrať tie správne ponožky?

Každý, kto si niekedy musel ošetriť pľuzgier uprostred 20-kilometrovej dennej túry, vám povie, že ponožky sú jedným z kúskov, na ktorých si nemôžete dovoliť ušetriť. V závislosti od toho, počas akej aktivity ich chcete nosiť, ako dlho ich mienite nosiť a aká intenzívna je vaša úroveň aktivity - závisí od vás. Vedieť, ako si vybrať správny pár ponožiek pre akúkoľvek aktivitu, môže zachrániť deň, a to ako v celkovom pohodlí, tak aj v ochrane vašich chodidiel.

Ak plánujete vyraziť na lyže a uvažujete, aké ponožky si zobrať so sebou, prečítajte si náš blogový článok, Ako si vybrať lyžiarske ponožky, kde sme sa tejto problematike bližšie venovali.

ponozky-crazyidea-carbon-crazy-socks

Ponožkové tkaniny

Pri výbere ponožiek sa najprv pozerajte na obsah látky. Zistíte, že väčšina ponožiek je vyrobená zo zmesi rôznych látok. Pochopenie výhod a nevýhod každého z nich vám pomôže urobiť správnejšie rozhodnutie.

Merino vlna

Keď ľudia myslia na vlnu, zvyčajne si predstavia zimu a chladné počasie, ale vlna Merino je taká priedušná, že látku možno nosiť po celý rok. Táto priadza vyrobená z vlny oviec merino, ktoré žijú prevažne na Novom Zélande, je mimoriadne mäkká, nesvrbí, je vysoko trvácna a odoláva pachom. Merino vlna je mimoriadne obľúbená medzi turistami, je vyhľadávaná výkonnostnými športovcami, pretože má schopnosť odvádzať a rýchlo odparovať vlhkosť.

Merino vlna, ktorú si obľúbili spoločnosti ako SmartWool, je drahšia ako bavlna, akryl alebo nylon, no je ťažké ju prekonať.

ponozky-dynafit-ft-graphic-socks-dawn

Akryl

Akryl, ktorý je lacnejší ako vlna Merino, je všestranná tkanina. Je pohodlná, poskytuje dobré odpruženie a pomerne rýchlo schne.

Bavlna

V bavlnených ponožkách sa nohy veľmi potia. A ak skombinujete vlhkú pokožku s trením, máte predpoklady na nový pľuzgier. Nanešťastie, bavlnené ponožky dokážu tak dobre zachytávať vlhkosť, že po pár kilometroch behu alebo agresívnej turistike máte v podstate okolo nôh omotanú mokrú žinku. Pre vysokoaeróbne použitie si preto vyberte ponožky, buď s nízkym obsahom bavlny, alebo bez bavlny. Na druhej strane, bavlna je cenovo najdostupnejšia látka a je úplne v poriadku na bežné nosenie alebo do mesta.

Nylon

Nylon sa mieša s inými látkami, pričom často tvorí 20 % až 50 % látky ponožky. Nylon dodáva odolnosť a pevnosť a rýchlo schne.

Elastan, Spandex alebo Lycra.

Tento materiál pridáva trochu elasticity a umožňuje ponožke správne sedieť. Zvyčajne len malé percento (2% až 5%) obsahu tkaniny ponožky tvoria tieto materiály.

Výška ponožky

Členkové ponožky (najkratšie) a štvrtinové ponožky (o niečo vyššie) sú skvelé na beh, cyklistiku a akékoľvek použitie s nízkou obuvou. Vyššie ponožky sú najlepšie na turistiku, najmä keď nosíte vyššie topánky. Ponožky cez lýtka sú skvelé na lyžovanie.

damske-ponozky-ortovox-all-mountain-quarter-socks-warm-multicolor

Hmotnosť/hrúbka ponožky

Čím hrubšia ponožka, tým väčšia tlmenie, najmä ak má vysoký obsah vlny. Hrubšie ponožky sú však aj teplejšie. V zime je výber jednoduchý; choďte na strednú alebo ťažkú hmotnosť ponožky, pokiaľ nebeháte.

Ak ste na turistike v lete, možno budete chcieť experimentovať. Vyskúšajte rôzne hrúbky, aby ste videli, ako fungujú. V teplom počasí budete chcieť ísť čo najľahšie, pokiaľ sa vám nebudú robiť pľuzgiere. Ak nazbierate veľa peších kilometrov, pravdepodobne budete musieť nosiť aspoň stredne ťažké ponožky bez ohľadu na to, aké je teplo.

Na dlhšie túry nie je nikdy na škodu mať so sebou náhradné ponožky inej gramáže, ako máte na sebe. Ak ste na viac-dennom výlete s batohom, prineste si viacero ponožiek, pričom každé ráno začnite čistým párom.

Ponožky možno použiť aj ako nástroj na prispôsobenie obuvi. Ak je topánka príliš priestranná, skúste o niečo hrubšiu ponožku. Ak je topánka príliš tesná, skúste si dať tenšie ponožky.

Sock Fit

Ponožky by mali tesne priliehať bez toho, aby vám zvierali prsty na nohách alebo umožňovali ďalšiemu materiálu, aby sa prehýbal, krčil a spôsoboval trenie. Päta ponožky by mala tesne priliehať k päte. Oblasť oblúka by mala tesne priliehať k vášmu oblúku. Švy by mali byť ploché (najmä na prstoch) a nemali by odierať žiadnu časť chodidla.

Konštrukcia vnútorných ponožiek

Otočte ponožku naruby. Ak nemá tlmiace slučky, nemusí poskytovať tlmenie, ktoré potrebujete na absorbovanie vlhkosti a ochranu nôh pred materiálmi vo vnútri obuvi, najmä pevnejšími turistickými topánkami. Skontrolujte tiež švy na nohách; ak nie sú ploché, môže dôjsť k podráždeniu a treniu, čím sa vytvárajú pľuzgiere.

Filtrovať produkty