Denník servisáka - Ako servisujeme lyže v Najšporte
27.09.2023

Denník servisáka - Ako servisujeme lyže v Najšporte

Tešíte sa na lyžovačku a neviete sa dočkať prvého tohtoročného snehu? Potrebujete pomoc so starostlivosťou a servisom lyží, snowboardu, bežiek alebo skialpov? V tomto článku sa budeme venovať téme servisu lyží. Dozviete sa všetky potrebné informácie o servise, ako ho robíme v Najšporte, pozrieme sa na techniku a stroje, ktoré najčastejšie používame.

Objednajte sa na servis lyží v predajni Najšport už teraz a nečakajte v dlhých radoch v lyžiarskom stredisku. Servis vykonávame na prémiových strojoch s vysokou presnosťou a kvalitou. 

Prečo je dôležité servisovať lyže?
Čo potrebujete vedieť o servise lyží? Zodpovedali sme najčastejšie otázky
Reichmann SF 4 Race
Reichmann DTS-U PRO
Wintersteiger Sigma RS 350
Voskovačka R off B

Prečo je dôležité servisovať lyže?

Servis lyží nie je len o estetických úpravách. Je to o zlepšení výkonnosti a zvýšení bezpečnosti, čo je kľúčové pre všetkých lyžiarov, bez ohľadu na ich úroveň a skúseností. Prečo je to také dôležité?

  • Bezpečnosť - Pravidelný servis zahŕňa kontrolu a údržbu viazania, hrán a sklznice, čím sa zabezpečuje ich spoľahlivosť a funkčnosť. Nesprávne nastavené viazanie, poškodená sklznica alebo zlé nabrúsené hrany môžu zvýšiť riziko zranenia počas lyžovačky.
  • Zlepšenie výkonnosti - Servis lyží zahŕňa najmä brúsenie hrán a voskovanie sklznice, čo zlepšuje ovládateľnosť, stabilitu a rýchlosť. To môže viesť k lepšiemu výkonu a dokonalému zážitku z lyžovačky.
  • Predĺženie životnosti - Pravidelný servis môže predĺžiť životnosť vašich lyží. Odstránenie vážneho poškodenia sklznice alebo hrán, oprava škrabancov, rýh a výmena opotrebovaných dielov môže zachrániť vaše lyže pred znehodnotením.
  • Dodržiavanie záruky - Mnoho výrobcov lyží vyžaduje pravidelný servis na udržanie platnosti záruky. Ak zanedbáte túto povinnosť, môžete prísť o právo na záruku v prípade, že sa na lyžiach vyskytne nejaký problém napríklad so sklznicou, hranami alebo viazaním.

Čo potrebujete vedieť o servise lyží? Zodpovedali sme najčastejšie otázky

Sú nové lyže navoskované? 

Nové lyže sú priamo od výroby navoskované a pripravené kedykoľvek vyraziť na zjazdovku. Pred tým ako vyrazíte na svah sa uistite, že na sklznici nie je nalepený štítok s technickým popisom lyží, ktorý treba odlepiť.

Kedy je potrebné lyže servisovať

Lyže treba servisovať pravidelne, ideálne po každých 5. až 10. celodenných lyžovačkách v závislosti od povahy snehu a intenzity lyžovania. Napríklad pri veľmi zľadovatenom snehu treba servis navštíviť skorej. Rovnako ako voskovanie je potrebne aj brúsenie hrán, pretože na suchej sklznici s tupými hranami sa lyžuje zle a celkový zážitok z lyžovania nemusí byť dobrý.

Ako prepravovať a skladovať lyže?

Na prepravu lyží napríklad v aute používajte upevňovacie prvky, aby ste zabránili nadmernému pohybu, treniu a poškriabaniu. Najlepšou voľbou sú špeciálne obaly na lyže, ale aj lyžiarky a prilby. V súčasnosti už kúpite špeciálne držiaky a nosiče na auto. Po skončení lyžovačky vám odporúčame utrieť sklznicu a hrany suchou handričkou, aby ste odstránili prebytočnú vodu, hrubé nečistoty zo zjazdovky. Predídete tým hrdzaveniu hrán a vosk na sklznici vám vydrží o niečo dlhšie. Z dlhodobého hľadiska by s ste mali lyže skladovať na suchom mieste, najlepšie v obale, očistené od špiny a s navoskovanou sklznicou. V žiadnom prípade nesušte lyžiarsku výstroj v blízkosti sálavého tepla (napr. radiátor, krb, kachle, otvorený oheň a pod.), môže sa poškodiť.

Aký typ servisu nájdete v Najšporte?

V našom servise vám ponúkame kvalitný servis lyží, snowboardov, bežeckých lyží a skialpov. Okrem toho u nás nájdete aj profesionálne služby bootfitingu - tepelné tvarovanie lyžiarok na mieru, podľa individuálnych požiadaviek každého zákazníka. K dispozícií máme profesionálne stroje na vysokokvalitný a presný servis lyží, ako Beichmann SF 4 Race, Reichmann DTS-U PRO, Wintersteiger Sigma RS 350 a špeciálnu voskovačku R off B.

Základný servis lyží v Najšporte

Reichmann SF 4 Race

Jedná sa o prémiový stroj na servis lyží, skialpov a snowboardov, ktorý zvládne za celú zimnú sezónu servisovať až 40 000 párov lyží. Disponuje 4 rôznymi modulmi, ktoré je možné zvoliť jednotlivo alebo v kombinácií, čo zaručuje dokonalé prispôsobenie náročným požiadavkám našich zákazníkov. Stroj disponuje intuitívnymi dotykovým displejom s množstvom programov (predvolených aj uložených) a inovatívnym dopravníkovým systémom.

Technológia HQT Edge poskytuje špičkovo nabrúsené hrany bez ich nadmerného opotrebenia. Hodí sa pre široké spektrum zimných športov (freeride, freestyle, all-mountain a race). Špeciálny brúsny kameň široký 350 mm nabrúsi lyže a dodá im optimálne klzné vlastnosti. O štruktúru sklznice sa postarajú dva brúsne kamene široké 165 mm vďaka čomu vytvoria na lyžiach špeciálne zárezy, ktoré pripomínajú povrch pneumatiky. Štruktúra sklznice sa hodí pre zlepšenie jazdných vlastnosti vašich lyží. Voskovací modul nanesie horúci vosk priamo na sklznicu a brúsny kotúč ho následne leští, takže výsledkom sú špičkovo a presne servisované lyže.

Reichmann SF 4 Race

Reichmann DTS-U PRO

Jedná sa o špeciálnu brúsku na brúsenie hrán s jedinečnou keramikou. Tento stroj vďaka osvedčenej technológií HQT (High Quality Tuning) prekonáva najvyššie požiadavky na servis lyží a snowboardov. Spodné a bočné hrany sú perfektne spracované iba v jedinom kroku. Za menej ako 30 sekúnd získate dokonalé nabrúsené lyže bez nadmerného opotrebenia sklznice. Výsledkom sú profesionálne nabrúsené hrany, ktoré zaručujú dlhú životnosť a vysokú ostrosť, čo ocenia začiatočníci aj experti.

Reichmann DTS U Pro

Wintersteiger Sigma RS 350

Tento unikátny stoj nám pomáha za veľmi krátky čas servisovať lyže. Bol vyvinuté v spolupráci s rakúskym národným lyžiarskym tímom. Okrem základných funkcií disponuje veľkým množstvom preferovaných štruktúr sklzníc. Kombinácia tejto najmodernejšej brúsky, brúsneho kameňa a technológie Racing Module ponúka vysoký výkon za niekoľko sekúnd. Lyže majú výborne zarovnané sklzné plochy pre dokonalé ovládanie a optimálne vlastnosti na svahu.

Wintersteiger Sigma RS 350

Voskovačka R off B

Ide o komplexný voskovací stroj na voskovanie lyží a snowboardov s vysokou presnosťou a ľahkosťou. Vďaka svojim vlastnostiam je navrhnutý pre požičovne a servisy. Disponuje regulátorom teploty a ventilátorom, ktorý zohrieva voskovací bubon. Spoločnosť R off B bola založená v roku 1965 v Taliansku s cieľom vyrábať stroje na opravu a údržbu lyží. V súčasnosti disponujú radom špičkových strojov a technologicky sa posúvajú stále dopredu, čo z nich robí špičku vo svojom odvetví.

Voskovačka lyží R off B

Servis lyží je kľúčový pre bezpečnosť, výkonnosť a dlhú životnosť vašich lyží. Je to investícia do zážitku zo zimných športov, ktorá vám pomôže dosiahnuť lepšie výsledky na svahu. Preto nezabudnite na pravidelný servis svojich lyží a uistite sa, že sú v najlepšej možnej forme pred každou sezónou.

Ak vás článok zaujal, určite si prečítajte aj ďalšie podobné články

Tím Najšport