Denník servisáka - Akú techniku používame na servis lyží a snowboardov?
16.12.2020

Denník servisáka - Akú techniku používame na servis lyží a snowboardov?

Tešíte sa na lyžovačku a neviete sa dočkať prvého snehu? Potrebujete pomoc so starostlivosťou a servisom o svoje lyže? Chcete vedieť ako budeme servisovať vaše lyže? V tomto článku si povieme niečo o strojoch a technike, ktorú najčastejšie pri servisoch používame. O samotnom servise sme pre vás pripravili niekoľko článkov, jedným z nich je denník servisaka - základná starostlivosť o lyže. Odpovieme vám niekoľko základných otázok o servise lyží:

Čo by ste mali vedieť o servise lyží
Reichmann SF 4 Race
Reichmann DTS-U PRO
Wintersteiger Sigma RS 350
Voskovačka R off B

Čo by ste mali vedieť o servise lyží

Sú nové lyže navoskované? 

Áno, lyže sú priamo u výrobcu navoskované a pripravené vyraziť na zjazdovku. Vždy sa však uistite že na sklznici nie je nalepený štítok s technickým popisom.

Kedy je ideálna doba na servis lyží?

Lyže treba servisovať pravidelne, ideálne 5 až 10 celodenných lyžovačiek, pri veľmi zľadovatenom snehu treba zájsť skorej. Rovnako by ste mali lyže voskovať a brúsiť hrany, pretože na suchej sklznici s tupými hranami sa lyžuje naozaj zle.

Ako prepravovať a skladovať lyže?

Na prepravu lyží používajte upevňovacie prvky, aby ste zabránili treniu a poškriabaniu. Po skončení lyžovačky utrite sklznicu a hrany suchou handričkou aby ste predišli ich zhrdzavenu. V žiadnom prípade ich nesušte v blízkosti sálavého tepla, môžu sa poškodiť.

Aké servisy ponúkame?

V našom servise vám ponúkame kvalitný servis lyží, snowboardov, bežeckých lyží a skialpov. Okrem toho u nás nájdete aj profesionálne služby bootfitingu (tepelné tvarovanie lyžiarok na mieru - podľa požiadaviek zákazníka). K dispozícií máme špičkové stroje ako Reichmann SF 4 race, Reichmann DTS-U PRO, Wintersteiger Sigma RS 350 a voskovačku R off B.

Základný servis lyží v Najšporte

Reichmann SF 4 Race

Jedná sa o špičkový prepracovaný stroj na lyže, skialpy a snowboardy, ktorý zvládne za zimnú sezónu servisovať od 1500 do 40 000 párov lyží. Disponuje 4 rôznymi modulmi, ktoré je možné zvoliť jednotlivo alebo v kombinácií, čo zaručuje dokonalé prispôsobenie sa náročným požiadavkám servisných stredísk. Stroj disponuje intuitívnymi dotykovým displejom s množstvom programov (predvolených aj uložených) a inovatívnym dopravníkovým systémom.

Technológia HQT Edge vám poskytuje dokonalo nabrúsené lyže a snowboardy bez nadmerného opotrebenia hrán. Hodí sa pre široké spektrum zimných športov (freeride, freestyle, all-mountain a race). Špeciálny brúsny kameň široký 350 mm nabrúsi lyže a dodá im optimálne klzné vlastnosti. O štruktúru sklznice sa postarajú dva brúsne kamene široké 165 mm vďaka čomu vytvoria na lyžiach špeciálne zárezy, ktoré pripomínajú povrch pneumatiky. Štruktúra sklznice sa hodí pre zlepšenie jazdných vlastnosti vašich lyží. Voskovací modul nanesie horúci vosk priamo na sklznicu a brúsny kotúč ho následne leští.

Reichmann SF 4 Race

Reichmann DTS-U PRO

Jedná sa o vysokokvalitnú brúsku na brúsenie hrán s jedinečnou keramikou. Tento stroj vďaka osvedčenej technológií HQT (High Quality Tuning) prekonáva najvyššie požiadavky na servis lyží a snowboardov. Spodné a bočné hrany sú perfektne spracované iba v jednom kroku. Za menej ako 30 sekúnd získate dokonalé nabrúsené lyže bez nadmerného opotrebenia sklznice. Výsledkom sú profesionálne nabrúsené hrany, ktoré zaručujú dlhú životnosť, vysokú ostrosť čo ocenia začiatočníci aj pretekári.

Reichmann DTS U Pro

Wintersteiger Sigma RS 350

Tento unikátny stoj nám pomáha za veľmi krátky čas servisovať lyže. Bol vyvinuté v spolupráci s rakúskym národným lyžiarskym tímom. Okrem základných funkcií disponuje veľkým množstvom preferovaných štruktúr sklzníc. Kombinácia tejto najmodernejšej brúsky, brúsneho kameňa a technológie Racing Module ponúka vysoký výkon za niekoľko sekúnd. Lyže majú výborne zarovnané sklzné plochy pre výborné ovládanie a vlastnosti.

Wintersteiger Sigma RS 350

Voskovačka R off B

Ide o komplexný voskovací stroj na voskovanie lyží a snowboardov s vysokou presnosťou a ľahkosťou. Vďaka svojim vlastnostiam je navrhnutý pre požičovne a servisy. Disponuje regulátorom teploty a ventilátorom, ktorý zohrieva voskovací bubon. Spoločnosť R off B bola založená v roku 1965 v Taliansku s cieľom vyrábať stroje na opravu a údržbu lyží. V súčastnosti disponujú radom špičkových strojov a technologicky sa posúvajú stále dopredu, čo z nich robí špičku vo svojom odvetví.

Voskovačka lyží R off B

Ak vás článok zaujal určite si prečítajte aj podobný blogy o servise: 

Tím Najšport