5 najkrajších cyklotrás v Trenčíne a okolí
26.09.2023

5 najkrajších cyklotrás v Trenčíne a okolí

Trenčín a jeho okolie ponúka nespočetné množstvo lokalít pre outdoorové a cyklistické vyžitie. My sme z nich vytipovali 5 trás, ktoré by ste spolu so svojím bicyklom alebo elektrobicyklom mali spoznať.

1. Cyklotrasa Trenčín - Nemšová - Brumov
2. Po hrebeni Považského Inovca
3. Z Trenčianskych Bohuslavíc k rozhľadni Veľký Lopeník
4. Z Novej Dubnice za krásnymi výhľadmi v okolí
5. Okruh okolo Beckova

1. Cyklotrasa Trenčín – Nemšová – Brumov

Cyklotrasu Trenčín – Nemšová slávnostne otvorili v lete 2020. Vedie od Trenčianskeho hradu cez starý železničný most, Nemšovú a pokračuje do Horného Srnia a moravského Brumova. Prechádza popri malebnej Skalke, najstaršom pútnickom mieste na Slovensku, a spája de facto dva hrady (Trenčiansky a hrad Brumov) na území dvoch regiónov a štátov. Súčasťou cyklotrasy, ktorej dĺžka presahuje 30 km, sú aj cyklostojany so základným servisným vybavením a informačné tabule. Nenáročná a pekne upravená trasa sa dá na cestnom či trekingovom bicykli zvládnuť bez problémov za jeden deň. Informáciu o dĺžke trate, ako aj mapu nájdete na tomto odkaze.

Cyklotrasa Trenčín - Nemšová - Brumov

Mapa cyklotrasy Trenčín - Nemšová - Brumov

2. Po hrebeni Považského Inovca

Kto skúsil, ten iste dá za pravdu tvrdeniu, že sa táto cyklotrasa radí k najkrajším na Slovensku. Začína pri Trenčianskom hrade, v príjemnom prostredí trenčianskeho lesoparku Brezina, a cez Soblahov, Mníchovu Lehotu a Chatu pod Inovcom vedie až k rozhľadni na Inovci. Odtiaľ pokračuje po hrebeni značenými cestičkami po Striebornicu, respektíve sedlo Havran. Na takmer 70 kilometroch si užijete prevýšenie skoro 2000 m, krásne výhľady, technické úseky i trailové pasáže. Cyklotrasa je vhodná predovšetkým pre skúsených MTB bikerov, ktorí už majú v teréne čo-to za sebou. Informáciu o dĺžke trate, ako aj mapu nájdete na tomto odkaze.

Hrebeňom Považského Inovca

Mapa cyklotrasy hrebeňom Považského Inovca

3. Z Trenčianskych Bohuslavíc k rozhľadni Veľký Lopeník

Veľmi pekný cyklovýlet si môžete naplánovať aj z obce Trenčianske Bohuslavice, ktorá sa nachádza asi 20 km od Trenčína (na Nové Mesto nad Váhom). Za Bohuslavicami nezabudnite zabočiť doprava a vydajte sa smerom na Haluzice, kde určite nevynechajte prehliadku Haluzickej tiesňavy, návštevu zrúcaniny miestneho kostolíka či rozhľadne nad ňou. Ďalej pokračujte do rázovitej dedinky Bošáca, známej svojou vychýrenou slivovicou, a cez Zemianske Podhradie do Novej Bošáce. Tu sa napojte na modrú turistickú značku a po cca 5 kilometrov stúpania sa dostanete až na hraničný hrebeň Bielych Karpát, k 22 metrov vysokej rozhľadni na Veľkom Lopeníku (911 m n.m.) – odporúčame si vopred overiť, či je rozhľadňa otvorená a či sa za výstup na ňu neplatí. Informáciu o dĺžke trate, ako aj mapu nájdete na tomto odkaze.

Cyklotrasa Veľký Lopeník

Mapa cyklotrasy Trenčianske Bohuslavice - Lopeník

4. Z Novej Dubnice za krásnymi výhľadmi v okolí

Trasu môžete začať v Novej Dubnici (12 km od Trenčína), odkiaľ sa cez centrum dostanete do Veľkého Kolačína. Popri miestnom kostolíku sa napojte na modrú, ktorá vás „vyvezie“ až ku krížu pod Markovicou a následne k samotnému vrcholu kopca Markovica s veľmi pekným výhľadom. Napojte sa na žltú turistickú značku a cez rázcestie Kýšky pokračujte ku Kamennými vrátam s ďalším dych berúcim výhľadom. Tu prejdite zo žltej na červenú, ktorá vás dovedie až k vodnej nádrži Baračka a do svetoznámeho kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Odtiaľ je cesta do Novej Dubnice necelých 7 km. Popisovaná trasa je naozaj veľmi pekná, vedie však prevažne lesnými turistickými cestami a nemusí byť súvisle zjazdná v celom úseku. Informáciu o dĺžke trate, ako aj mapu nájdete na tomto odkaze.

Mapa cyklotrasy Nová Dubnica - Kamenné Vráta

5. Okruh okolo Beckova

Do pozornosti by sme vám radi dali tiež tzv. Beckovský okruh – príjemnú cyklotrasu vedúcu okolím obce Beckov (20 minút cesty autom od Trenčína). Žlto značená cyklotrasa začína pod miestnym hradom a spolu so zelenou pokračuje až nad dedinku, do miest s peknými výhľadmi na Beckovský hrad. Cesta ďalej vedie cez otvorené lúky do susednej Kálnice a povedľa Prírodnej rezervácie Beckovské skalice späť do Beckova. Celý okruh meria asi 15-20 km (aj v závislosti od zachádzok po trase) a nastúpate na ňom zhruba 400 výškových metrov.

Cyklotrasa Beckov - Okruh

Veríme, že sa vám naše tipy na cykloturistiku v okolí Trenčína páčili, prečítajte si aj ďalšie podobné články:

Určite sa zastavte v Najšporte v Trenčíne, kde si môžete požičať bicykel alebo elektrobicykel. V prípade akýchkoľvek technických problémov s bicyklom vám pomôže nás skúsený servisný technik.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Tím Najšport