Pánske lyžiarky

Ponúkame Vám pánske lyžiarky a unisex lyžiarky od najkvalitnejších svetových výrobcov v rôznych prevedeniach, pre začiatočníkov aj pokročilých. Prostredníctvom nášho e-shopu môžete nakupovať na splátky cez spoločnosť Quatro a pri nákupe nad 50 € máte dovoz zadarmo. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na telefónnom čísle 0919 066 704 alebo mailovej adrese info@najsport.sk.

Pánske lyžiarky

Ako si vybrať správne lyžiarky?

Správny výber lyžiarky je základným pilierom každej lyžiarskej výstroje. Výber lyžiarky by sa mal skladať z troch základných parametrov - veľkosť chodidla, šírka chodila a flex index lyžiarky. Ideál by bolo zmeranie chodidla pomocou špeciálneho meracieho prístroja. Taký prístroj sa nachádza u nás na predajni. Náš špecializovaný personál vám s ochotou pomôže.

Nohu si merajte výhradne v hrubej lyžiarskej ponožke, prípadne podľa vašej obyčaje. Skúšanie lyžiarok môže často zabrať niekoľko desiatok minút, dokonca aj hodinu. Preto je potrebné s tým rátať, byť pri výbere trpezlivý, ak sa na svahu chcete vyhnúť bolesti nohy.

Veľkosť lyžiarky

Sa udáva v mondopointoch (MP), teda v centimetroch. Často sa stretáme s domnením, že je potrebné kupovať lyžiarku o pol až celé číslo väčšiu. Tie vám v zásade odporúčame kupovať presne na nohu, pretože vplyvom lyžovačky (tlaku, tepla a potu) sa vnútorná papuča mierne povolí približne o 3-4 mm, čo záleží však od konkrétnej značky lyžiarky. Lyžiarku zapínajte smerom z hora nadol, kvôli fixácii päty a celého chodidla. Následne sa postavte do lyžiarskeho postoja, pričom by ste nemali cítiť žiaden tlak na špičky a prsty.

Šírka chodila

Je označovaná v milimetroch (mm) a zmeriate ju na špeciálnom merači. Z pravidla platí, že užšie lyžiarky majú šírku do 89 mm, stredne široké do 100 mm, široké do 102 mm a veľmi široké do 104 mm. Tento rozmer sa vo všeobecnosti uvádza priamo na lyžiarkach alebo je jednoducho označený písmenkami. Ako príklad si berieme značku Tecnica, ktorá označkuje LV do 90 mm, MV do 100mm a HV do 102 mm. Prípadne taká značka Atomic ich označuje ako Ultra, Prime a Magna.

Flex index (index tvrdosti lyžiarky)

Je hodnotou tvrdosti skeletu lyžiarky. Hodnota od 130 do 140 sa považuje za najtvrdšie pretekárske lyžiarky, od 100 do 120 sú stredne tvrdé športové lyžiarky, od 70 do 90 sú rekreačné a začiatočnícke sú od 40 do 70. Flex index sa líši závislosti od mužov, žien a detí. Väčšina športových a rekreačných lyžiarok ponúka možnosť regulovať si tvrdosť lyžiarky. Vďaka skrutkám na zadnej strane lyžiarky si môžete regulovať tvrdosť lyžiarky maximálne o flex index 10, napríklad 120 sa zmení na 110 a pod.

Bootfitting

Jedná sa o technológiu, ktorá sa využíva na tvarovanie lyžiarok. Jedná sa o nahrievanie daného miesta na dokonalú teplotu pre tvarovanie, tzv. bootfitting.

Filtrovať produkty