Pánske lyžiarky

Ponúkame Vám pánske lyžiarky a unisex lyžiarky od najkvalitnejších svetových výrobcov v rôznych prevedeniach, pre začiatočníkov aj pokročilých. Osobný e-shop poradca +421220924810. Prostredníctvom nášho e-shopu môžete nakupovať na splátky cez spoločnosť Quatro a pri nákupe nad 50 € máte dovoz zadarmo.

Pánske lyžiarky

Ako si vybrať správne lyžiarky?

Správny výber lyžiarky je základným pilierom každej lyžiarskej výstroje. Výber lyžiarky by sa mal skladať z troch základných parametrov - veľkosť chodidla, šírka chodila a flex index lyžiarky. Ideál by bolo zmeranie chodidla pomocou špeciálneho meracieho prístroja. Taký prístroj sa nachádza u nás na predajni. Náš špecializovaný personál vám s ochotou pomôže.

Nohu si merajte výhradne v hrubej lyžiarskej ponožke. Skúšanie lyžiarok môže často zabrať niekoľko desiatok minút, dokonca aj hodinu. Preto je potrebné s tým rátať, byť pri výbere trpezlivý, ak sa na svahu chcete vyhnúť bolesti nohy. Pri výbere by ste sa mali zamerať na tieto rady:

  • Dôkladne si zmerajte šírku, dĺžku, tvar nohy (nízka, stredná, vysoká klemba, výrastky, haluxy a pod.), taktiež musíte poznať vašu hmotnosť a výšku.
  • Dobre ohodnoťte vaše lyžiarske skúsenosti (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý jazdec alebo expert).
  • Kde plánujete lyžovať (zjazdovka alebo mimo zjazdovku).
  • Aký jazdný štýl preferujete (all-mountain, all-round, universal, on piste, freeride, freestyle alebo skialp).

Lyžiarky vyberajte podľa vašej zdatnosti

  • Rekreačné lyžiarky - sú určené na rekreačných a príležitostných lyžiarov, ktorí uprednostňujú pohodlie pred športovým výkonom. Tieto lyžiarky sú vhodné na celodennú lyžovačku, pohodovú a komfortnú jazdu v lyžiarskych strediskách. Flex index sa pohybuje od 80 do 100 (vzhľadom na skúsenosti a váhu lyžiara).
  • Športové lyžiarky - sú vhodné pre športovo ladených lyžiarov, ktorý vyhľadávajú optimálny pomer tvrdosti vzhľadom na požadované športové aktivity. Tieto lyžiarky sú zamerané na športový výkon a čiastočné pohodlie. Flex index sa pohybuje od 100 do 120.
  • Profesionálne lyžiarky - sú určené pre profesionálnych lyžiarov, ktorý aktívne trénujú, napredujú a zlepšujú sa zo dňa na deň. Topánky a samotný flex index je veľmi tvrdý od 130 do 150 v bežných obchodoch lyžiarky nad 140 takmer nenájdete. Sú veľmi tvrdé, majú znížený komfort, sú určené len na krátke race jazdy s cieľom čonajlepšieho prenosu sily do lyží.

Veľkosť lyžiarky

Sa udáva v mondopointoch (MP), teda v centimetroch. Často sa stretáme s domnením, že je potrebné kupovať lyžiarku o pol až celé číslo väčšiu. Tie vám v zásade odporúčame kupovať presne na nohu, pretože vplyvom lyžovačky (tlaku, tepla a potu) sa vnútorná papuča mierne povolí približne o 3-4 mm, čo záleží však od konkrétnej značky lyžiarky. Lyžiarku zapínajte smerom z hora nadol, kvôli fixácii päty a celého chodidla. Následne sa postavte do lyžiarskeho postoja, pričom by ste nemali cítiť žiaden tlak na špičky a prsty.

Šírka chodila

Je označovaná v milimetroch (mm) a zmeriate ju na špeciálnom merači. Z pravidla platí, že užšie lyžiarky majú šírku do 89 mm, stredne široké do 100 mm, široké do 102 mm a veľmi široké do 104 mm. Tento rozmer sa vo všeobecnosti uvádza priamo na lyžiarkach alebo je jednoducho označený písmenkami. Ako príklad si berieme značku Tecnica, ktorá označkuje LV do 90 mm, MV do 100mm a HV do 102 mm. Prípadne taká značka Atomic ich označuje ako Ultra, Prime a Magna.

Flex index (index tvrdosti lyžiarky)

Je hodnotou tvrdosti skeletu lyžiarky. Hodnota od 130 do 140 sa považuje za najtvrdšie pretekárske lyžiarky, od 100 do 120 sú stredne tvrdé športové lyžiarky, od 70 do 90 sú rekreačné a začiatočnícke sú od 40 do 70. Flex index sa líši závislosti od mužov, žien a detí. Väčšina športových a rekreačných lyžiarok ponúka možnosť regulovať si tvrdosť lyžiarky. Vďaka skrutkám na zadnej strane lyžiarky si môžete regulovať tvrdosť lyžiarky maximálne o flex index 10, napríklad 120 sa zmení na 110 a pod.

Bootfitting

Jedná sa o technológiu, ktorá sa využíva na tvarovanie lyžiarok. Jedná sa o nahrievanie daného miesta na dokonalú teplotu pre tvarovanie, tzv. bootfitting.

Filtrovať produkty