Bežecké lyže Áno

Vyberte si tie správne bežecké lyže a vyrazte na bielu stopu s novou bežkárskou výbavou. V prvom rade potrebujete vedieť, aké máte skúseností, kde a aký bežecký štýl preferujete. "Čítajte ďalej" a dozviete sa viac informácií o tom, ako vybrať lyže na bežkovanie. Potrebujete poradiť online? Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk a my vám odborne a ochotne poradíme.

Bežecké lyže Áno

V prvom rade si potrebujete ujasniť, či chcete jazdiť na upravených (teda v stope) alebo neupravených tratiach (mimo stopu). Podľa toho sa rozhodnete pre klasiku, korčuľovanie, kombi alebo backcountry. V našej ponuke nájdete bežecké lyže pre začiatočníka, mierne pokročilého, pokročilého jazdca alebo experta so šupinami, aj bez šupín. Okrem lyží budete potrebovať aj správny typ viazania na bežky. V súčasnej dobe sa využíva najmä NNN viazanie, no stretneme sa aj s SNS či inými staršími typmi viazania. Viac sa dozviete v texte nižšie alebo si prečítajte nás blogový článok - Ako vybrať správne bežecké lyže alebo Bežky od histórie po súčasnosť.

Vyberte si najlepšie značky bežeckých lyží

  • Bežecké lyže Atomic - Vyberte si kvalitné bežky Atomic na klasiku a skate. V našej ponuke nájdete modely Redster S9, S7, S5, Pro S2, S1, Redster C9, Pro C3, Savor, Savor XC vo verzií so šupinami, bez šupín a so skinom.
  • Bežecké lyže Rossignol - Doprajte si širokú ponukú bežiek pre všetkých bežkárov. Na svoje si prídu rekreačný i profesionálny jazdci. V našej ponuke nájdete univerzálne, klasické, korčule, kombi či backcountry bežky v modelovej rade X-Ium, Delta Comp, Positrack BC, R-Skin, Delta Sport, Evo, BC, X-Tour a mnoho iných v dámskom, pánskom či juniorskom prevedení.
  • Bežecké lyže Fischer - Vyskúšajte špičkové bežky od značky Fischer pre dámy, pánov a juniorov. V našej pestrej ponuke nájdete kombi, klasické, backcountry a korčule modelovej rady RCR, Aerolit, Superlite, Twin Skin, SCS, SpeedMax, Traverse, Sprint, Outback a iné.
  • Bežecké lyže Sporten - Doprajte si bežky od renomovaného výrobcu z Českej republiky. V našej ponuke nájdete klasické, skatové a backcontry bežky Perun, Favorit, Super, Explorer, Ranger a Forester vo verzií z hladkou, šupinatou sklznicou alebo pásom.
  • Bežecké lyže Peltonen - Tradičné bežecké lyže Peltonen sú zárukou kvality pre každého. Vyberte si modely Supra, Infra, Zenith, Acadia, Metsä a Hunter.

Ako si vybrať bežky?

Výber správnych bežiek, resp. dĺžky bežeckých lyží závisí od niekoľkých dôležitých parametrov a vlastnosti jazdca:

  • Výška jazdca - Ovplyvňuje výber správnej veľkosti. Pre klasický štýl môžeme odporučiť výšku lyží o 15 až 25 cm dlhšiu, ako je výška postavy. Pre korčuľovanie o 10 cm dlhšie, ako je výška postavy. Presnú výšku určuje každý výrobca individuálne a táto informácia je uvedená vo veľkostných tabuľkách pri každom produkte.
  • Hmotnosť bežkára - Je v súčasnosti presnejší parameter na základe ktorého sa tiež rozhodujete o výbere správnej dĺžky bežiek. Väčšina veľkých značiek ako Salomon, Rossignol, Atomic a pod. sa prikláňa vo svojich veľkostných tabuľkách k váhovým limitom než k výške.
  • Bežkárskej techniky - klasika, korčule, kombi a backcountry.
  • Skúseností - Podľa skúseností rozdeľujeme bežkárov na začiatočníkov, mierne pokročilých (bežkári ovládajúci základy s cieľom zlepšovať sa), pokročilých (športový bežkári, ktorí lyžujú 2 - 3 týždenne počas sezóny) a expertov (profesionálny jazdci).
  • Tvrdostí lyží - Rozdeľujeme na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé bežky.

Bežky a bežkárske lyže

Rozdelenie bežiek podľa techniky

  • Klasika - Pri klasickom bežeckom lyžovaní jazdec prenáša energiu do odrazu vpred. Pohyb môže pripomínať beh alebo rýchlu chôdzu. Pre tento štýl jazdy sú vhodnejšie bežky do stopy, pripadne univerzálne bežky do menej upraveného terénu.
  • Korčuľovanie - Pripomína jazdu na korčuliach, pričom ide o veľmi úzke lyže vhodné na kondičnú a športovú jazdu. Tento štýl jazdy vyžaduje širokú a upravenú trať. Jazdci majú dlhšie palice, kratšie, no za to tvrdšie lyže pre dosiahnutie čo najefektívnejšieho odrazu.
  • Kombi - Predstavuje kombináciu korčuľovania a klasiky. Jedná sa skôr o univerzálnu bežku vhodnú do všetkých podmienok.
  • Backcountry - Jedná sa o veľmi robustné bežecké lyže so širšou skĺznicou, ktoré sú osadené šupinami alebo špeciálnym tulením pásom. Po oboch okrajoch lyže sú hrany, pre vytváranie stopy, lepšieho prenosu sily počas jazdy v hlbokom a zľadovatenom snehu mimo vyznačené cesty - kopce, horské prechody, hrebeňovky a pod.

Viazanie a obuv bežeckých lyží

  • Pred kúpou bežiek nezabudnite na jedno základné pravidlo - Topánky na bežky a viazanie musia byť vzájomne kompatibilné.
  • U niektorých výrobcov je priamo na lyží namontovaná špeciálna doštička, na ktorú sa viazanie systému NIS bez akéhokoľvek vŕtania jednoducho nacvakne.
  • Najčastejšie na trhu narazíte na NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic System), ktoré sa od seba líšia štýlom viazania. V súčasnosti u nás nájdete najmä NNN viazanie, ktoré ide aktuálne do popredia.

Ako je to so šupinami?

Zvoliť šupiny alebo jazdiť radšej bez šupín?

  • Bežky so šupinami - Sklznica týchto lyží má vyfrézované špeciálne výstupky, ktoré pripomínajú tvar šupín. Sú určené primárne na zabráneniu prekĺznutiu, pri odraze a pohybu do kopca. Hodia sa výborne do univerzálnych a premenlivých teplôt, kedy nepoznáte okolitú teplotu snehu.
  • Bežky bez šupín - Tieto bežky majú hladkú sklznicu, pričom ich musíte podľa potreby mazať stúpacím voskom. Stúpacie vosky sa nanášajú na strednú časť sklznice (pod viazanie) a vyberajú sa podľa teploty snehu, aby nedochádzalo k lepeniu prebytočného snehu na sklznicu bežeckých lyží.
  • Bežky s pásom - Takéto bežky majú v strednej časti pod viazaním na pevno umiestnený špeciálny "tulení pás". Ten je vyrobený so syntetických materiálov mohéru a nylónu, ktorý poskytuje výborne vlastnosti odrazu aj trakcie. Najčastejšie ho nájdete na backcountry bežkách.

Bežky so šupinami, bez šupín, s pásom

Ako voskovať bežky? 

Voskovanie bežiek je veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu a zážitok z jazdy. Správny výber univerzálnych, sklzových a v prípade ak nemáte šupiny aj stúpacích voskov je pre väčšinu jazdcov hotová veda. Faktom je, že všetky sklzové plochy treba pravidelne ošetrovať univerzálnym voskom. V prípade ak nemáte šupiny potrebujete zakúpiť špeciálny stúpací vosk, ktorý sa nanáša v strednej časti sklznice o šírke približne 60 - 70 cm pre tuhé vosky a 50 - 60 cm pre tekuté vosky. Tie sa rozdeľujú podľa teploty a priľnavosti snehu do ďalších 4 skupín.

Filtrovať produkty