Ako vybrať správne bežecké lyže
02.10.2020

Ako vybrať správne bežecké lyže

Bežecké lyžovanie je vytrvalostná outdoorová aktivita, pri ktorej sa do činnosti zapája svalstvo takmer celého tela. Pravidelné bežkovanie posilňuje kardiovaskulárny systém a spúšťa fantastickú vlnu endorfínov, ktorá vás bude sprevádzať pri jazde zasneženou krajinou. Aby ste z bežkovania vyťažili maximum jeho potenciálu, budete potrebovať kvalitné vybavenie, predovšetkým však vhodné bežky.

Výber lyží podľa preferencií lyžiara
Ako vybrať bežkárske lyže?
Výber lyží podľa hmotnosti
Šupináče a combi bežky ako kompromis?

Výber lyží podľa preferencií lyžiara

Bežkovanie dokáže ulahodiť všetkým – ako zapáleným športovcom naháňajúcim kondíciu a nabehané kilometre, tak pravoverným turistom, ktorí si užívajú očarujúce výhľady a ostrý zimný vzduch na horách. Rôzne skupiny bežkárov však vyžadujú rôzne typy bežkárskych lyží, preto by ste si ešte pred samotným výberom konkrétnej značky či modelu mali ujasniť, čo od bežkovania očakávate a ktorý bežkársky štýl je pre vás tým pravým orechovým.

  • Plánujete najmä jazdy vo voľnej prírode a v neupravenom teréne? Voľte back-country
  • Plánujete jazdy v upravenej stope? V tom prípade sú „klasiky“ jasnou voľbou
  • Uvažujete nad bežkovaním ako doplnkovým športom k vášmu tréningu? Skate a bežky na korčuľovanie by mohli splniť vaše očakávania

výber bežkárskych lyží podľa preferencií jazdca

Ako vybrať bežkárske lyže?

Určite aj podľa toho, na aký štýl jazdy sú určené. V súvislosti s bežeckým lyžovaním sa stretávame s dvomi pojmami – klasika (alebo classic) vs. korčuľovanie (alebo skate).Klasická technika sa uplatňuje v upravenej (vyfrézovanej) stope, ktorá v podstate vedie obe lyže, a používajú sa pri nej dlhšie lyže s kratšími palicami. Podobný štýl jazdy sa využíva aj pri tzv. turistickom bežkovaní, ktoré sa však neodohráva na upravených tratiach so stopou, ale vo voľnej prírode, kde si bežkár stopu zväčša sám prešľapáva. K tomuto účelu sú určené tzv. back country bežky – pevný a stabilný typ bežiek (sú širšie, aby lepšie držali v hlbšom snehu), ktoré môžu byť vybavené oceľovými hranami pre lepší pohyb po zamrznutom povrchu. Vo všeobecnosti sa nádejným bežkárom odporúča začať práve klasikou, i keď nájsť moment ideálneho odrazu pri tejto technike nie je zo začiatku vôbec jednoduché.

Skate alebo korčuľovanie sa takisto odohráva na upravených tratiach, nie však v klasickej stope, ale na hladkej a širokej ploche upravenej rolbou. Jazda korčuliarskou technikou pôsobí veľmi dynamicky a v skutočnosti je rýchlejšia ako bežkovanie klasickou technikou. Vyžaduje si určitú úroveň fyzickej zdatnosti a samozrejme tiež zvládnutie techniky, ktorá sa však považuje za jednoduchšiu než technika klasická. Bežky na skate sú kratšie a tvrdšie než bežky na klasiku – lyžiarovi poskytujú lepší odraz a umožňujú rýchlejšiu, športovejšiu jazdu.

Ako vybrať bežky

Výber lyží podľa hmotnosti

Dôležitým parametrom, ktorý pri výbere bežiek treba jednoznačne zohľadniť, je hmotnosť bežkára. Najmä klasiky vyžadujú zaťaženie „tak akurát“, aby v stúpaniach a pri odraze neprekĺzavali (pri odraze musia mať dostatočný kontakt so snehom), a naopak, pri zjazde zasa zbytočne nebrzdili (to sa deje v prípade, že je stúpacia komora príliš zaťažená).

Ako rozoznať, že ste si vybrali lyže presne pre vašu hmotnosť?

Veľmi jednoducho – pri ich rovnomernom zaťažení (hmotnosť bežkára je rovnomerne rozložená na obe lyže) by oblasť mazacej komory (pod nohou bežkára) mala ostať mierne nad zemou. A keďže pri odraze sa hmotnosť lyžiara prenáša len na jednu lyžu, je dôležité, aby ste pri prenesení svojej váhy dokázali túto lyžu tzv. prešliapnuť až na zem (aby došlo ku kontaktu stúpacieho vosku so snehom). V prípade skateových lyží však stúpacia komora nebýva vyznačená, pretože odraz sa nevedie cez skĺznicu, ale z celej hrany lyže. Aj tu však treba nájsť vhodný kompromis – veľmi tvrdé lyže budú horšie ovládateľné a nestabilné, s veľmi mäkkými zasa stratíte kopu síl a rýchlosti. Výrobcovia preto zvyknú ku svojim výrobkom pridávať aj orientačné hmotnostné tabuľky, ktoré by vám mali pomôcť pri výbere správnej tvrdosti lyží.

Pokiaľ ide o dĺžku lyží, tu záleží od zvolenej techniky jazdy a vašich lyžiarskych schopností. Vo všeobecnosti platí, že dlhšie lyže sú ťažšie ovládateľné, no majú lepší sklz. V prípade klasík sa obvykle odporúča voliť dĺžku lyží podľa kľúča: výška postavy + 20 až 30 cm k tomu. Bežky na korčuľovanie bývajú kratšie, výšku postavy lyžiara zvyčajne presahujú maximálne o 10 cm.

Backcountry bežkovanie

Šupináče a combi bežky ako kompromis?

Ak vás nelákajú back country a odľahlé zasnežené končiny, no zároveň sa neviete jednoznačne rozhodnúť pre skate či klasiku, skúste pouvažovať nad kombi bežkami. Ide o veľmi univerzálny typ bežiek, ktoré sa ponášajú na klasiky, no vďaka svojej konštrukcii sú využiteľné aj na korčuľovanie. Závisí však na druhu vosku, aký na lyže nanesiete – musíte sa preto rozhodnúť, ktorú jazdu venujte klasike a ktorú si pôjdete zakorčuľovať.

Ak patríte do skupiny rekreačných bežkárov a nechce sa vám trápiť s „mázou“ a voskami, mohli by práve vám vyhovovať tzv. šupináče. Jedná sa o typ turistických bežiek, ktoré majú v oblasti stúpacej komory predlisované šupinky. Šupinové bežky sú pomalšie než klasické a počas jazdy vydávajú charakteristický zvuk. Ich najväčším plusom je nenáročná údržba a teplotné podmienky okolo 0 °C, kedy je pomerne náročné trafiť sa do správneho vosku.

Pripravte sa na bežkársku sezónu s Najsport.sk! V našom e-shope si môžete vyberať z desiatok značkových bežeckých lyží. Vyberte si bežky podľa vašich skúseností, obľúbenej farby, ceny či terénu.

Tím Najšport.