Ako nastaviť brzdy na bicykli
14.06.2022

Ako nastaviť brzdy na bicykli

Každý, kto jazdí na aute, motorke, bicykli či elektrobicykli potvrdí, že najdôležitejšou časťou výbavy sú brzdy. To je alfa a omega bezpečnosti na ceste alebo v teréne. Dobre nastavené a funkčné brzdy sú jednoducho nenahraditeľné. Najlepším spôsobom ako pripraviť bicykel na sezónu je jeho kontrola v servise. Ale základné a jednoduché opravy či údržbu si vie každý urobiť aj doma. Pokiaľ si nebudete vedieť poradiť s nastavením bŕzd zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 703 alebo nám napíšte mail servis@najsport.sk . Objednajte sa na servis bicyklu a naši skúsení servisní technici vám radi a ochotne poradia.

Základom je kontrola, premazanievyčistenie brzdového systému a teda vodiace lanká a bowdeny. Nesmú byť poškodené, roztrhnuté, špinavé.  Skontrolujeme aj brzdové platničky a gumičky – ich pružnosť, priľnavosť, opotrebenie.

Brzdové gumičky
Brzdy typu V-Brake
Kotúčové hydraulické brzdy

Brzdové gumičky

Či už gumové alebo korkové, mali by sa meniť skoro po každej sezóne. Taktiež ich treba vymeniť ak pravidelne bicyklujeme a najazdíme viac okolo 5000 km za rok. Nastavenie brzdových gumičiek je jednoduché. Brzdové gumičky mali byť vo vodorovnej polohe s ráfikom kolesa. Dôležitá je aj vzdialenosť brzdových gumičiek od ráfiku. V praxi platí, čím je väčšia vzdialenosť, tým horšie brzdy fungujú a potrebujete na brzdenie aj väčšiu silu v prstoch a zápästí. Ideálna vzdialenosť pre optimálne nastavené brzdy je 1 až 2 mm.

Ďalším krokom k uvedeniu bŕzd do prevádzky je nastavenie brzdových pák. Dôležitá je nielen ich funkčnosť, ale aj vzdialenosť od riadidiel. Tu nastavíte pomocou imbusovej skrutky, ktorá sa nachádza najčastejšie z vrchu brzdovej páčky. Na jemné doladenie majú brzdy aj skrutkové ukončenie, ktorým upravíte natiahnutie brzdového lanka. Aj vzdialenosť a záber brzdnej páky – či už kratšie, alebo dlhšie prevedenie podľa vkusu a skúseností každého cyklistu.

Brzdová páka na bicykli musí byť vždy pripevnená k riadidlám v polohe, ktorá je pre vás najprijateľnejšia na ich obsluhu. Na páku by ste mali bez problémov dočiahnuť. Obvyklý sklon brzdovej páky je pod 45 stupňovým uhlom a platí, že pravá páka je na zadné koleso, ľavá páka na predné koleso. Dĺžku páky môžete nastaviť podľa veľkosti vašich prstov, pomocou nastavovacích skrutiek, tak ako sme uviedli vyššie.

Brzdové páčky

Brzdy typu „V“ (V-brake)

Sú niekedy označované ak čeľusťové brzdy. Pre ich správnu funkciu musia byť brzdové čeľuste pevne dotiahnuté k čapom rámu alebo k vidlici. Musia byť vycentrované. Ak stlačíte brzdové páky maximálne o jednu tretinu zdvihu páky, potom musia brzdové gumičky dosadnúť celou plochou na ráfik kolesa. Z oboch strán. Vzdialenosť platničiek musí byť 1 až 2 mm od ráfiku kolesa.

Brzdy V-Brake (čeľusťové)

Kotúčové brzdy

mechanické alebo hydraulické. Pri mechanických je potrebné skontrolovať lanká, bowdeny či nie sú poprehýbané a polámané. Brzdové páky by sa pri úplnom stlačení nemali dotýkať riadidiel. Hydraulické brzdy skontrolujeme podobne. Pri brzdových hadičkách by nemala unikať kvapalina, lanká by nemali byť prasknutú a ohnuté, aby sa do systému nedostal vzduch. Kotúčové brzdy by sa vždy by mali kontrolovať v servise. Pri výmene kotúčových bŕzd preto dodržujte nasledujúce pokyny.

  • Celý brzdový systém si odskúšajte pri minimálnom aj maximálnom brzdnom účinku. Pri niekoľko násobnom opakovaní – 30 krát a viac
  • Udržiavať v čistote a bez kontaktu s mastnými látkami. Inak ich funkcia bude zlá
  • Skontrolujte povrch brzdového kotúča – či nemá ryhy, praskliny alebo iné mechanické poškodenie, hrúbku kotúča
  • Skontrolujte brzdové platničky, ich pružnosť, poškodenie, rovnomerné opotrebenie
  • Brzdové kotúče musia byť uložené v strede brzdových platničiek
  • Skontrolujte stav výpletu kolesa, jeho vyváženie a či nie je excentrické

Kotúčové hydraulické brzdy

Brzdy sú najdôležitejšou časťou bicykla alebo elektobicykla a preto ich servis a údržba musia byť dokonalé. Nešetrite tam, kde to nie je vhodné a ani rozumné. Najmä pri deťoch kontrolujte stav a funkciu bŕzd pred každou jazdou. Dobré a kvalitné brzdy vás ochránia pred zbytočnými rizikami pádov a zraneniami.

Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj ďalšie podobné blogy:

Tím Najšport