Aké výživové doplnky sú pre cyklistov dôležité?
26.05.2023

Aké výživové doplnky sú pre cyklistov dôležité?

Cyklistika je šport, ktorý vyžaduje nielen fyzickú kondíciu a technické zručnosti, ale aj správnu výživu. Aby cyklisti dosiahli svoj najlepší výkon a zabezpečili optimálnu regeneráciu, výživové doplnky sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou ich tréningového a pretekového režimu. Správne vyvážená strava je, samozrejme, kľúčom, no vzhľadom na intenzitu a náročnosť cyklistických aktivít je často potrebné doplniť určité živiny a minerály, aby sa dosiahla optimálna výživa.

Jedným z najdôležitejších aspektov výživy cyklistov je udržiavanie správnej hydratácie a rovnováhy elektrolytov. Počas dlhých tréningov alebo pretekov je strata minerálov a elektrolytov významná. Preto je dôležité, aby cyklisti dopĺňali elektrolyty prostredníctvom športových nápojov a doplnkov, ktoré obsahujú sodík, draslík a horčík. Tieto látky pomáhajú udržiavať správnu funkciu svalov a zabezpečujú efektívnu hydratáciu.

Dôležitou súčasťou stravy cyklistov aj správny príjem sacharidov. Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre dlhotrvajúce a náročné cvičenie. Komplexné sacharidy, ako je celozrnná pasta alebo hnedá ryža, poskytujú dlhotrvajúcu energiu, čo je dôležité pre dlhé jazdy a preteky. Udržiavanie dostatočných zásob sacharidov v tele je nevyhnutné pre udržanie energie a výkonu na cyklistickom sedle. Okrem toho, by mali cyklisti dbať aj na správny príjem bielkovín, ktoré sú zodpovedné za opravu a regeneráciu svalov počas záťaže. S výberom vhodných cyklistických doplnkov vám radi a ochotne poradíme online aj offline. Zastavte sa u nás v predajni Najšport, kde vám poradia naši špecialisti.

Potreba dopĺňania elektrolytov počas náročného tréningu
Používate BCAA?
Sacharidy, ako hlavný zdroj energie pre cyklistov
Bielkoviny a ich nevyhnutná úloha v procese regenerácie
Nezabúdajte na správny príjem antioxidantov a vitaminov
Udržte vaše srdce a cievy v perfektnom stave

Potreba dopĺňania elektrolytov počas náročného tréningu

Počas intenzívnych tréningov a pretekov cyklisti strácajú veľa minerálov a elektrolytov potením. Doplnenie elektrolytov je dôležité na udržanie rovnováhy tekutín a správnej svalovej funkcie. Športové nápoje obsahujúce elektrolyty, ako sú sodík, draslík a horčík, sú veľmi užitočné pre hydratáciu a regeneráciu.

Potreba dopĺňania elektrolytov počas náročného tréningu

Používate BCAA?

BCAA v preklade známe ako “Branched-Chain Amino Acids”, teda rozvetvené aminokyseliny, sú kľúčové pre obnovu a regeneráciu svalov. BCAA dodávajú potrebné aminokyseliny, ktoré pomáhajú znížiť svalové poškodenie po dlhých a náročných jazdách.

Používate BCAA? BCAA pre cyklistov

Sacharidy, ako hlavný zdroj energie pre cyklistov

Sacharidy: Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre cyklistov. Komplexné sacharidy, ako je celozrnná pasta alebo hnedá ryža, poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Počas tréningových a pretekových aktivít je dôležité udržiavať dostatočné zásoby sacharidov v tele.

Sacharidy, ako hlavný zdroj energie pre cyklistov

Bielkoviny a ich nevyhnutná úloha v procese regenerácie

Bielkoviny sú nevyhnutné pre opravu a regeneráciu svalov. Cyklisti by mali zabezpečiť príjem kvalitných bielkovín zo zdrojov, ako sú kuracie prsia, ryby, mliečne výrobky alebo rastlinné alternatívy, ako je sójový alebo hrachový proteín.

Bielkoviny a ich nevyhnutná úloha v procese regenerácie

Nezabúdajte na správny príjem antioxidantov a vitamínov

Intenzívne cvičenie a cyklistika môže spôsobovať tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunky a spomaľovať regeneráciu. Antioxidanty, ako je vitamín C, D a E, pomáhajú neutralizovať voľné radikály a zlepšujú imunitný systém. Poďme si bližšie priblížiť funkciu týchto vitamínov 

Vitamín C

Vitamín C je dôležitý pre cyklistov z niekoľkých dôvodov:

 • Antioxidantová ochrana - Cyklistika je fyzicky náročný šport, ktorý môže spôsobovať tvorbu voľných radikálov v tele. Voľné radikály sú nebezpečné nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodzovať bunky a tkanivá a prispievať k zápalovým procesom. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý pomáha neutralizovať voľné radikály a chrániť bunky pred poškodením. Tým sa zlepšuje celková ochrana organizmu pred oxidatívnym stresom.
 • Podpora imunitného systému - Intenzívny tréning a preteky môžu znížiť imunitnú odpoveď organizmu a zvýšiť riziko prechladnutia a infekcií. Vitamín C je známy pre svoju úlohu pri posilňovaní imunitného systému a zlepšovaní odolnosti voči infekciám. Pravidelný príjem vitamínu C môže pomôcť znížiť riziko ochorení a zlepšiť celkovú zdravotnú kondíciu cyklistov.
 • Zlepšenie zotavovania - Cvičenie a fyzická aktivita môžu spôsobovať svalové poškodenie a zápalové procesy v tele. Vitamín C je dôležitý pre tvorbu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre opravu a obnovu tkanív vrátane svalových tkanív. Pravidelný príjem vitamínu C môže pomôcť urýchliť proces regenerácie, zmierniť svalovú bolesť a zlepšiť zotavovanie po intenzívnom tréningu.
 • Zlepšenie vstrebávania železa - Železo je dôležitý minerál pre tvorbu červených krviniek a pre prenos kyslíka do svalov. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa z potravy a jeho transport do svalových tkanív. Pre cyklistov je dostatočná hladina železa kľúčová pre udržanie energie, výkonnosti a prevenciu únave.

Je dôležité mať na pamäti, že vitamín C by sa mal užívať v rámci vyváženej stravy a prípadne vo forme prírodných potravinových zdrojov, ako sú citrusové plody, paprika, brokolica, jahody a ďalšie ovocie a zelenina.

Vitamín D

Vitamín D je pre cyklistov dôležitý z niekoľkých dôvodov, poďme si povedať o tých najhlavnejších:

 • Zdravie kostí - Vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostí, pretože pomáha telu vstrebávať vápnik a fosfor z potravy. Silné a zdravé kosti sú zásadné pre športovcov, aby odolávali opakujúcim sa nárazom a záťaži, ktorým sú vystavení počas tréningov a súťaží. Nedostatok vitamínu D môže viesť k oslabeniu kostí a zvýšenému riziku zlomenín.
 • Svalová funkcia - Má vplyv aj na svalovú funkciu a silu. Správna hladina vitamínu D v tele môže prispieť k lepšej kontrakcii svalov, koordinácii pohybov a celkovej výkonnosti športovcov. Nedostatok vitamínu D môže viesť k zníženej svalovej sile a výdrži.
 • Imunitný systém - Hrá dôležitú úlohu v podpore imunitného systému. Silný imunitný systém je pre športovcov kľúčový, pretože intenzívne cvičenie a tréning môžu spôsobovať zvýšené riziko prechladnutia a infekcií. Vitamín D môže pomôcť posilniť imunitný systém a znižovať riziko ochorení.
 • Zlepšenie regenerácie - Športovci často potrebujú rýchlu regeneráciu po náročnom tréningu alebo súťaži. Vitamín D môže pomôcť zlepšiť regeneračné procesy v tele a podporiť rýchlejšie zotavenie po fyzickej záťaži. Tým sa minimalizuje riziko pretrénovania a zlepšuje sa celková výkonnosť.
 • Stav nálady a duševné zdravie - Vitamín D má tiež vplyv na náladu a duševné zdravie. Športovci často čelia tlaku, stresu a duševnému vyčerpaniu. Správna hladina vitamínu D môže pomôcť udržiavať psychickú rovnováhu a zlepšiť celkový pocit blahobytu.

Je dôležité mať na pamäti, že každý jedinec môže mať individuálnu potrebu vitamínu D a jeho hladina sa môže líšiť v závislosti od faktorov ako je

Vitamín E

Vitamín E je dôležitý pre cyklistov z niekoľkých dôvodov:

 • Antioxidantová ochrana - Cyklistika je fyzicky náročný šport, ktorý spôsobuje tvorbu voľných radikálov v tele. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodzovať bunky a tkanivá, a prispievať k zápalovým procesom. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tým sa zlepšuje celková ochrana organizmu pred oxidatívnym stresom.
 • Zdravie srdca a cievneho systému - Vitamín E má pozitívny vplyv na zdravie srdca a obehový systém. Pomáha pri ochrane ciev pred oxidatívnym poškodením a zlepšuje prietok krvi. Pre cyklistov je zdravé srdce a dobrý obeh dôležitý pre dosiahnutie optimálneho výkonu a vytrvalosti počas dlhých trás.
 • Regenerácia svalov - Po náročnom tréningu a pretekoch sú svaly cyklistov vystavené mikropoškodeniu. Vitamín E pomáha pri obnove a regenerácii svalových tkanív, čím znižuje svalové bolesti a prispieva k rýchlejšiemu zotaveniu. Tým sa minimalizuje trváca únava a podporuje sa efektívna regenerácia po fyzickej záťaži.
 • Imunitný systém - Vitamín E je dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému. Silný imunitný systém je pre cyklistov kľúčový, pretože intenzívne cvičenie a vyčerpávajúce tréningy môžu oslabiť imunitnú obranu organizmu. Vitamín E pomáha posilňovať imunitný systém a zvyšuje odolnosť voči infekciám a chorobám.
 • Zdravie kože - Vitamín E je známy aj pre svoje priaznivé účinky na zdravie kože. Cyklisti sú vystavení vonkajším vplyvom, ako je slnečné žiarenie a veterné podmienky, ktoré môžu spôsobovať poškodenie kože. Vitamín E pomáha udržiavať zdravú a hydratovanú pokožku a môže zmierniť príznaky suchosti a podráždenia.

Nezabúdajte na správny príjem antioxidantov a vitamínov

Udržte vaše srdce a cievy v perfektnom stave

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti, prispievajú k zdraviu srdca a cievneho systému. Znižujú hladinu triglyceridov a cholesterolu v krvi, zlepšujú pružnosť ciev a regulujú krvný tlak. To môže mať priaznivý vplyv na výkon cyklistov a minimalizovať riziko srdcových ochorení. Štúdie naznačujú, že pravidelný príjem omega-3 mastných kyselín môže zlepšiť aeróbnu kapacitu, vytrvalosť, kognitívne funkcie, pamäť, koncentráciu a znížiť subjektívne vnímanú únavu počas cvičenia. Tieto výhody môžu pomôcť cyklistom dosiahnuť lepšie výsledky a vydržať dlhšie na trati.

Môžu tiež pomôcť zlepšiť tréningovú adaptáciu a zotavovanie po záťaži. Pomáhajú znižovať svalovú bolesť a zápal, čím prispievajú k rýchlejšiemu zotaveniu po náročnom tréningu. To je dôležité pre cyklistov, ktorí sa musia často zotavovať medzi tréningovými jednotkami a pretekmi. Rybie oleje a ľanové semienka sú najlepšími zdrojmi omega-3 mastných. Okrem toho znižujú zápal pretože cyklistika je náročný šport, ktorý môže spôsobovať zápalové procesy v tele. Omega-3 mastné kyseliny, ako napríklad kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina eikozapentaenová (EPA) a kyselina dokozahexaenová (DHA), majú protizápalové vlastnosti a môžu pomôcť znižovať zápal v tele. To je dôležité pre zotavovanie po tréningoch a pretekoch a minimalizuje riziko únavy.

Koenzím Q10

Koenzým Q10 (tiež známy ako ubiquinón) je látka prítomná v tele, ktorá má niekoľko dôležitých úloh. Je nevyhnutný pre produkciu energie v bunkách. V cyklistike, kde je potrebná vysoká úroveň fyzickej aktivity a výkonnosti, je dostatočná energetická podpora kľúčová. Koenzým Q10 pomáha s bunkovou dýchaním a tvorbou ATP (adenozín trifosfátu), ktorý slúži ako hlavný zdroj energie pre svaly počas cvičenia. Podobne ako vitamíny C a E, koenzým Q10 pôsobí ako antioxidant v tele. Pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré vznikajú počas intenzívneho cvičenia a môžu spôsobovať poškodenie buniek a zápalové procesy. Tým sa zlepšuje celková ochrana organizmu pred oxidatívnym stresom.

Niektoré štúdie naznačujú, že doplnenie koenzýmu Q10 môže mať pozitívny vplyv na fyzický výkon. Mohlo by pomôcť zlepšiť vytrvalosť, zvýšiť aeróbnu kapacitu a minimalizovať subjektívnu únavu počas cvičenia. To môže byť pre cyklistov výhodné, pretože môže prispieť k lepšiemu výkonu a dlhšiemu času v sedle. Cyklistika môže spôsobovať svalové poškodenie a zvýšenú produkciu voľných radikálov. Koenzým Q10 môže pomôcť pri obnove a regenerácii svalových tkanív po tréningu alebo súťaži. Zlepšuje transport kyslíka a živín do svalových buniek, čo podporuje rýchlejšie zotavenie a minimalizuje svalové bolesti. Je dôležité mať na pamäti, že koenzým Q10 sa prirodzene vyskytuje v tele a väčšina ľudí má dostatočné množstvo na uspokojenie bežných potrieb.

Udržte vaše srdce a cievy v perfektnom stave

Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj ďalšie podobné blogy:

Tím Najšport