Seniori a elektrobicykle - prečo je pre nich elektrobicykel tou najlepšou voľbou?
25.03.2024

Seniori a elektrobicykle - prečo je pre nich elektrobicykel tou najlepšou voľbou?

Vedeli ste, že približne každý 7 človek žijúci na Slovensku má viac ako 65 rokov? Tento počet sa z roka na rok zvyšuje. To však nemení nič na tom, že títo ľudia dokážu byť činný aj po šesťdesiatke. Množstvo ľudí vo vyššom veku a hlavne seniori sú často veľmi aktívny. Chcú si udržať dobrú kondíciu aj naďalej. Hlavne ak sa v mladšom veku venovali nejakému športu, tak pravdepodobnosť že sa k pohybu vrátia aj vo vyššom veku je pomerne vysoká. 

Jednou z alternatív, ako zostať fit aj vo vyššom veku je bicykel. Cyklistika sama o sebe za posledné roky prešla doslova revolúciou. Svetlo sveta uzreli prvé elektkrobicykle, ktoré priniesli množstvo výhod okrem športových a rekreačných jazdcov aj pre seniorov. Poďme sa teda pozrieť niekoľko tipov, ktoré by ste mali pred samotnou kúpou zvážiť, ako vybrať ideálny e-bike ak máte viac rokov a aké sú zdravotné benefity tohto novodobého športu. S výberom vhodného bicykla vám radi a ochotne poradíme v predajni Najšport.

Zdravé benefity a zlepšenie kvality života
Vyberte si vhodný bicykel pre vašu aktivitu
Vhodná veľkosť a parametre elektrobicykla

Zdravné benefity a zlepšenie kvality života

Je nám jasné že nie každý starší človek je v 100 % zdravotnom stave. A preto zdravotné benefity cyklistiky treba vždy konzultovať so svojim lekárom, najmä ak máte problémy so srdcom, pohybovou sústavou alebo inými pridruženými ochoreniami. Zostať fit chce dnes takmer každý a preto je elektrobicykel vhodnou alternatívou najmä pre starších cyklistov.

Elektrobicykel výrazne znižuje záťaž na srdce, svaly a kĺby, ktoré by inak dostali na bežnom bicykla zabrať. Všetko však závisí od stupňa podpory pohonu elektromotora. V skratke povedané, na koľko percent vám elektrobicykel pomáha pri šliapaní (napr. nízka, stredná, sredne vysoká a vysoká podpora). Okrem toho pomáha seniorom udržať vitalitu, zdravú fyzickú kondíciu, pozitívne myslenie a predovšetkým aktivitu vo vyššom veku.

Vedeli ste, že elektrobicykle sú výrazne šetrné aj k vaším bedrovým a kolenným kĺbom? Pomáhajú posilňovať vaše, srdce, svaly a dýchací systém. Vďaka e-biku sa nepresilite a budete športovať v rozsahu zdravej tepovej frekvencie. Elektrický bicykel je komfortný, rýchly, veľmi zábavný, pomerne bezpečný a pomôže vám prísť na iné myšlienky. Čo je azda najväčší benefit pre vás a váš život.

Ako vybrať elektrobicykel pre seniora

Vyberte si vhodný bicykel pre vašu aktivitu

Elektrobicykle rozdeľujeme podobne, ako štandardné bicykle na rôzne kategórie. V prvom rade sa delia na horské elektrobicykle s predným odpružením, celoodpružené alebo s pevným rámom. Vyznať sa v tom je pre laika niekedy naozaj problém. Poďme teda pekne po poriadku. Pokiaľ ste boli zvyknutý jazdiť prevažne v teréne, po kamenistých cestách, rozbitejšom teréne alebo hľadáte len univerzálny e-bicykel pre rôzne športové aktivity, tak siahnite po rokmi overenej horskej klasike s predným odpružením. Celoodpružené si vyberáte podľa toho ak chcete jazdiť agresívnejšie a väčšie zjazdy. Je tiež vhodný ak požadujete vyšší komfort jazdy šetrnejší ku kĺbom alebo chrbticou.

Krosový a trekingový elektrobicykel sa hodí výborne na upravený terén, do mesta, na cyklotrasy, spevnené poľné ceny a všade tam, kde budete potrebovať. 

Mestský elektrický bicykel je stavaný na jazdu po spevnenom povrchu (napr. asfalt, betón) a ideálny na dochádzanie do práce, na úrady, do centra, na asfaltové cyklotrasy, za priateľmi či do obchodu. 

Poslednou možnosťou sú cestné elektrobicykle, ktoré poskytujú športovú jazdu, na dlhé trate v prehnutej športovej polohe. Tie vzhľadom na vek cyklistu nie sú až tak vhodnou alternatívou, hlavne v staršom veku.

Vhodná veľkosť a parametre elektrobicykla

Našli ste sa niekde v týchto riadkoch? Pokiaľ ste si vybrali vhodný bicykel, je na rade výber správnej veľkosti. Starší jazdci skôr uprednostňujú vzpriamenú polohu na bicykli, ktorá odľahčuje chrbát a je pohodlnejšia, než športový alebo výkonnostný posed. Čo sa týka výberu vhodnej veľkosti, tá sa vyberá na základe výšky vašej postavy v centimetroch a v niektorých prípadoch a dĺžky nôh. Každý výrobca má individuálne veľkostné tabuľky prispôsobené na geometriu svojich bicyklov. Niekedy sa odlišujú aj modely v rámci jedného výrobcu, preto uvádzať univerzálnu tabuľku veľkostí elektrobicykla by bolo v tomto prípade veľmi zavádzajúce. Napríklad na našom e-shope najšport.sk nájdete všetky veľkostné tabuľky prislúchajúce k danému modelu viditeľne hneď pod popisom produktu.

Veľmi dôležitým faktom je aj nastupovanie a vystupovanie s elektrobicykla. Moderné elektrobicykle však ponúkajú množstvo výhod, alternatív a variant rámov. V podstate je len na vás čo vám bude viac vyhovovať a pre ktorý konkrétny typ rámu e-biku sa rozhodnete. V niektorých prípadoch sa odporúča zakúpiť si za niekoľko desiatok eur teleskopickú sedlovku, ktorú za pár sekúnd pomocou páčky na riadidlách sklopíte a opäť dáte do požadovanej polohy.

Na elektrickom bicykli sa nachádza ovládací displej, ktorý môže byť menší alebo väčší, ktorý bude pre vás ľahšie čitateľný. Obsahuje rôzne funkcie, tak ako bežný cyklistický počítač, resp. tachometer. Nájdete tu informáciu o aktuálnej rýchlosti, prejdených kilometroch, čase, stavu batérie, režime podpory jazdy (nízka, stredná, stredne vysoká a vysoká). Taktiež údaje môžete prepojiť so svojim smartfónom, kde si viete kontrolovať všetky potrebné informácie.

Hmotnosť elektrobicykla sa pohybuje okolo 22 kg v závislosti od motora, batérie a cyklistických komponentov. Maximálny váhový limit pre bicykle je štandardne do 112 kg. Výrobcovia však uvádzajú často limit do 136 kg. Nesmiene však zabúdať, že do tejto hodnoty sa započítava už váha samotného bicykla a všetko čo zo sebou nosíte, čo je v priemere 22 - 24 kg. Niektoré modely od značky Ghost majú hmotnostný limit až 140 kg a GT až 150 kg.

Výkon motora a batérie v tomto prípade riešiť absolútne nemusíte, pokiaľ vyberáte od overených značiek v našom e-shope. Pokiaľ si chcete viac naštudovať o tejto problematike, pripravili sme pre vás skvelý článok - ako si vybrať ten správny elektkrobicykel.

Je nám jasné, že nie každý dôchodca si môže dopriať nový elektrický bicykel za vysokú sumu. Preto na našom e-shope nájdete aj modely z nižšou cenovou kategóriou, ktoré sú k vášmu rozpočtu šetrnejšie. 

Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj ďalšie podobné blogy:

Tím Najšport