Základná starostlivosť o elektrobicykel
22.02.2021

Základná starostlivosť o elektrobicykel

Elektrobicykel je veľmi dobrý pomocník, ktorý vám dokáže výrazne uľahčiť a spríjemniť jazdu. Preto by sa patrilo, aby ste sa mu za jeho verné služby patrične odvďačili. Bohato postačí dbať na základnú údržbu a zásady starostlivosti o e-bike.

Základná starostlivosť o pohyblivé časti
Umývanie elektrobicykla vodou
Ako sa starať o motor a batériu elektrického bicykla?

Základná starostlivosť o pohyblivé časti

Elektrické bicykle si vyžadujú podobnú starostlivosť, ako tie klasické. Základom je udržiavať elektrobicykel čistý – hlavne jeho najdôležitejšie pohyblivé časti. Ak máte e-bike s odpružením, venujte pozornosť jeho tesneniam a klzným plochám. Netreba vymýšľať veľké veci, na ich očistenie obvykle postačí trocha čistej vody, handrička a v prípade premazania aj silikónový olej.

Čo sa týka reťaze, tú v prípade potreby najskôr očistite od hrubých nečistôt, následne odmastíte a až potom naolejujte. Nie je totiž nič horšie, ako keď na špinavú reťaz nastriekate novú „mázu“ s tým, že veď „ono si to sadne“. Veruže nesadne... Používajte len čistiace, odmasťovacie a mazacie prostriedky určené na bicykel. Ak chcete vedieť viac o tom, ako efektívne čistiť svojho dvojkolesového tátoša, prečítajte si článok - Tipy na jednoduché čistenie bicykla.

Základná starostlivosť o pohyblivé časti bicykla

Umývanie elektrobicykla vodou

Elektrobicykel ako taký je určený na jazdu vonku, po cestách či v teréne, a v podstate v akomkoľvek počasí. Z povahy veci teda vyplýva, že jeho e-časti (motor, batéria) by mali byť dostatočne izolované voči vlhkosti. Naozaj to tak je, s vodou to však v prípade elektro-bicyklov netreba preháňať.

Základná starostlivosť o bicykel by sa určite mala zaobísť bez používania wapky alebo koncentrovaného vodného prúdu z hadice. Inšpirujte sa filmom Karate Kid a vec s umývaním vybavte pekne ručne-stručne za pomoci vlhkej špongie alebo handry.

Pokojne si vyčleňte špongiu zvlášť na reťaz a zvlášť na rám. Zamedzíte tak roznášaniu nečistôt z jednej časti biku na inú. Na blato a hrubú špinu si vezmite na pomoc hadicu, no len s veľmi miernym prúdom vody. Vyvarujte sa vymývania tesnení a ložísk z bezprostrednej blízkosti pod vysokým tlakom vody!

Umývanie elektrobicykla

Ako sa starať o motor a batériu elektrického bicykla

Rozhodne neodporúčame otvárať motorické časti e-bicyklov a siahať do nich! Bohato postačí, ak budete svoj e-bike udržiavať v suchu, v dobre vetranej miestnosti s dostatočnou teplotou (nie menej ako 15 °C). Starostlivosti o batérie sme sa podrobne venovali v inom z našich blogových príspevkov, preto len vypichneme to najdôležitejšie:

  • Pri dlhodobom uskladnení e-bicykla (polroka – rok) sledujte 1x mesačne kapacitu batérie – ak klesne pod 50 %, dajte ju nabiť na zhruba 70 – 80 %.
  • Bicykel ani batériu neuskladňujte pri mínusových ani veľmi vysokých plusových teplotách.
  • Li-Ion batérie v elektrobicykloch môžete nabíjať kedykoľvek, ideálne po každej jazde.
  • Niklové a medené kontakty uchránite od korózie tak, že ich z času na čas ošetríte špeciálnym čističom.

Ako sa starať o motor a batériu elektrobicykla

Ak si na údržbu elektrického bicykla netrúfate, určite sa nemusíte hanbiť. Radšej vyjsť s pravdou von a zveriť elektrobicykel do rúk odborníkom alebo servisného strediska, ako neskôr ľutovať následky neodborného zásahu. Generálnu kontrolu a nastavenie e-biku by ste mali absolvovať minimálne dvakrát v roku – pred a po skončení sezóny. O údržbe elektrického bicykla sa poraďte včas, najlepšie priamo pri jeho výbere či kúpe.

Ak vás článok zaujal, tak si určite prečítajte aj ďalšie podobné články:

Tím Najšport