Skladacie bicykle

S výberom správneho skladacieho bicykla, ktorý vám sadne, nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0919 066 704 alebo na e-maile info@najsport.sk. Ak hľadáte ten správny bicykel na praktickú prepravu po meste alebo po nenáročných cestách, skladací bicykel je tá správna voľba. V prípade, ak potrebujete s výberom poradiť čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd
Skladacie bicykle

Skladacie bicykle sa tešia čoraz väčšej obľube. V minulosti boli rozšírené tieto mestské trháky pod názvom "skladačka". Poradíme vám na aké parametre, cyklopríslušenstvo a veľkosti sa zamerať a čo od skladačky očakávať. V novom článku - ako vybrať ideálny skladací bicykel vám poradíme na čo si pri výbere skladačky zamerať, na čo si dať pozor a čomu venovať patričnú pozornosť.

Skladacie bicykle a skladačky

Ako vybrať vhodný skladací bicykel

Pri výbere vhodného skladacieho bicykla si musíte zodpovedať niekoľko základných otázok. Ako často budete bicykel používať. Podľa toho viete odhadnúť koľko ste do neho ochotný investovať. Mali by ste mať jasno v tom prečo si kupujete takýto druh bicykla - máte nedostatok priestoru pre klasický bicykel, chcete bicykel pohodlne nosiť v kufri auta a používate ho len zriedkakedy. Po tomto type bicykla je vhodné siahnuť ak chcete kombinovať napríklad dochádzanie do práce s cestou v autobuse, kedy je možné skladačku jednoducho zložiť alebo preniesť. Posledným faktorom je typ skladačky a technické parametre na ktoré by ste si mali pri kúpe dať pozor. Taktiež sa treba rozhodnúť pre koho kupujete skladačku, podľa toho ich rozdeľujeme na dámske a pánske skladačky.

Typy skladacích bicyklov

  • Elektrické skladačky - Tento typ bicykla disponuje vlastným pohonom (elektromotorom a batériou). Hodí sa výlučne do mesta, na asfaltový povrch. Netreba však rátať s nejakým ohromujúcim výkonom, nakoľko tieto bicykle sú dimenzované na menšie dojazdy a iba základnú podporu šliapania. Treba tu však rátať o nejaké to kilo navyše, oproti klasickej skladačke.
  • Športové skladačky - Tu si treba uvedomiť či chcete skladací bicykel do terénu alebo do mesta. Do terénu sa hodia 24" kolesa, naopak do mesta 20" kolesá.
  • Mestské skladačky - Sa hodí do mestského prostredia, kde sú kladené vysoké požiadavky na dizajn, ľahké nastupovanie a úložný priestor.
  • Horské skladačky - Skladacie bicykle do terénu v ponuke cykloobchodov takmer nenájdete, sú vyslovene iba na objednávku, pretože sa nejedná o veľmi praktických spoločníkov.

Rám a odpruženie skladačky

Rám skladacieho bicykla je zostrojený v oceľovom alebo hliníkovom variante. Čo sa týka karbónových rámov, tak tie sa aktuálne nevyrábajú. Rozdiel medzi jednotlivými materiálmi je samozrejme v cene, váhe a vlastnostiach:

  • Oceľové rámy - podstatne lacnejší, vysoká tuhosť, odolnosť, vyššia váha v porovnaní s hliníkom.
  • Hliníkové rámy - drahší materiál, pružný, dostatočná tuhosť a podstatne nižšia váha v porovnaní s hliníkom

Čo sa týka odpruženia, tak tieto bicykle sa vyznačujú jednoduchou stavbou bez prednej odpruženej vidlice. Maximálne čo môžete nájsť je odpružená sedlovka alebo samotné sedadlo.

Veľkosť skladacieho bicykla

Všetky veľkosti skladacích bicyklov sa vyrábajú v univerzálnych veľkostiach a často aj unisex prevedeniach. V praxi to znamená že takýto rám je vhodný pre kohokoľvek. Dôležitá je však aj hmotnosť samotného jazdca. Tá by nemala presiahnúť 110 kg. Skladacie bicykle o váhe do 130 kg sú skôr raritou. V opačnom prípade hrozí neodvratné poškodenie rámu alebo ráfikov skladacieho bicykla. V zloženom stave má takýto bicykel rozmer asi 80 x 60 x 40 cm, bavíme sa však o najčastejšom modely s 20" kolesami. Váha takéhoto bicykla sa pohybuje okolo 12 kg.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd

Filtrovať produkty