Lyžiarky Salomon

Svetová značka Salomon ponúka široký výber kvalitnej lyžiarok, ktoré vám budú pasovať, udržia vaše chodidlá v suchu a doprajú potrebné pohodlie. Vyberte si z pánskej, dámskej alebo detskej veľkosti a vyrazte na svah v tých správnych lyžiarkach. Ak by ste mali otázky alebo ste sa chceli poradiť, neváhajte a kontaktujte nás na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk.

Lyžiarky Salomon

Ako si vybrať správne lyžiarky Salomon

Aby ste mohli lyžovať na upravených zjazdovkách a v prašane bez obáv o svoje nohy, výber lyžiarskych topánok je rozhodujúci. Vaše topánky tvoria nevyhnutné partnerstvo s lyžami, musia byť pohodlné a poskytovať vám dostatočnú oporu. Tu je naša rada, ktorá vám pomôže urobiť správnu voľbu. Pre správne nastavenie lyžiarok, či úpravu topánky (ak vás odiera alebo cítite bolesť) využite našu službu Bootfitting. O tejto službe sme napísali blogový článok - Ako upraviť lyžiarky na mieru - Bootfitting.

salomon-logo

Vlastnosti lyžiarskych topánok

Ak chcete nájsť správny model topánok pre vaše potreby, je potrebné sa zamyslieť nad faktormi, ako je veľkosť, ohyb, tvar škrupiny topánok a alebo napríklad manžety. Pánske a dámske lyžiarske topánky sú ergonomicky prispôsobené rozdielom v tvare tela, najmä na lýtku. Ženské lýtka sú vo všeobecnosti nižšie po nohách ako mužské. Manžeta (vysoká časť topánky) na dámskych lyžiarskych topánkach je preto nižšia a smerom nahor sa rozširuje so špecifickým tvarom v zadnej časti topánky, ktorý vyhovuje tvaru lýtka. Ženy bývajú citlivejšie na chlad, preto sú vložky do topánok na dámskych líniách vo všeobecnosti teplejšie.

Flex

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere lyžiarskych topánok, je ohyb alebo tuhosť vašej topánky. Index ohybu sa meria na stupnici od 60 do 150. Výber ohybu v lyžiarskej topánke závisí od schopností lyžiara a váhe. Čím vyššia je úroveň lyžiara, tým pevnejšia by mala byť topánka, aby sa umožnil efektívnejší prenos sily z nôh na lyže. Lyžiari väčšej postavy budú tiež potrebovať tuhší flex.

 • Úroveň pre začiatočníkov: flex index medzi 60 a 90 pre mužov a medzi 60 a 70 pre ženy
 • Stredná úroveň: flex medzi 90 a 110 pre mužov a medzi 70 a 90 pre ženy
 • Pokročilá úroveň: flex index 110 a viac pre mužov a 90 a viac pre ženy
 • Pretekári na vysokej úrovni: pre nich sú vyhradené najtvrdšie lyžiarske topánky a majú ohyb medzi 140 a 150.

Flex index nie je oficiálnym štandardom, takže rozdiely v tuhosti sú medzi rôznymi značkami. Tuhosť lyžiarskych topánok môžete upraviť povolením horného popruhu, ak chcete, aby boli pružnejšie.

Dĺžka

Veľkosť lyžiarok sa udáva v mondo pointy, ktoré sa merajú v centimetroch a presne zodpovedajú najdlhšej časti vašej nohy. Na rozdiel od bežných topánok musia lyžiarske topánky presne sedieť na nohe lyžiara. Odhaduje sa, že 75 % lyžiarov si vyberá topánky o dve čísla väčšie.

Ako si zmeriate veľkosť nôh a zistíte svoju veľkosť mondo? Je to veľmi jednoduché:

 • priložte kúsok papiera k stene
 • položte nohu na tento kus papiera pätou opretou o stenu
 • mierne ohnite v kolene a obtiahnite prednú časť chodidla
 • urobte to isté s druhou nohou
 • väčšia veľkosť je vaša mondo point veľkosť


Lyžiarske topánky sú vo všeobecnosti dostupné v polovičných veľkostiach. Ak sa veľkosť vašej nohy pohybuje medzi dvoma veľkosťami, predvídajte stlačenie vložky do topánok a vyberte si o polovicu menšiu veľkosť.

Šírka

Šírka lyžiarky sa označuje ako „Posledná“ (meraná cez oblasť chodidla), ktorá je zároveň najširšou časťou vašej nohy. Toto meranie môžete ľahko zistiť nakreslením okolo nohy. Mali by ste si vybrať šírku/dolnú časť lyžiarky s ohľadom na úroveň presnosti, ktorú potrebujete pri lyžovaní:

 • 92 mm: veľmi úzky. Len pre súťažiacich.
 • 96-98 mm: úzky. Pre úzku nohu alebo lyžiara, ktorý hľadá skôr presnosť ako pohodlie.
 • 100 mm: priemer. Vhodné pre väčšinu lyžiarov
 • 102 mm: pre široké chodidlá.
 • 104 mm: pre veľmi široké chodidlá.

Vyberte si lyžiarku, ktorá má pre vás správnu šírku, je pohodlná a navyše vám poskytne kontrolu nad lyžami. Ak je pre vás dôležitá presnosť, zvoľte užšie lyžiarky. Príliš široké lyžiarky nepodporia nohu a ovládanie lyží bude ťažšie.

lyziarky-salomon-s-pro-100-black-belluga-red_1

Filtrovať produkty

Ï