Detské a juniorské lyžiarky

Pripravili sme si pre vás detské a juniorské lyžiarky tých najkvalitnejších svetových výrobcov v rôznych prevedeniach, od začiatočníkov až po pokročilých. Osobný e-shop poradca +421220924810. Vyberte svojmu dieťaťu tie najlepšie lyžiarky, aby si mohlo užiť lyžovačku spoločne s vami.

Detské a juniorské lyžiarky

Ako si vybrať správne lyžiarky?

Správny výber lyžiarok je základný pilier každej lyžiarskej výstroje. Výber lyžiarok by sa mal skladať z troch základných parametrov - veľkosť chodidla, šírka chodila a flex index lyžiarky. Ideál by bolo zmeranie chodidla pomocou špeciálneho meracieho prístroja. Taký prístroj sa nachádza u nás na predajni. Náš špecializovaný personál vám s ochotou pomôže.

Nohu merajte výhradne v hrubej lyžiarskej ponožke, prípadne podľa zvyku. Skúšanie lyžiarok môže často zabrať niekoľko desiatok minút, dokonca aj hodinu. Preto je potrebné s tým rátať, byť pri výbere trpezlivý, ak sa na svahu chcete vyhnúť bolesti nohy. Pri výbere vhodných detských/juniorských lyžiarok by ste sa mali zamerať na tieto rady:

  • Zmerajte si šírku, dĺžku, tvar nohy (nízka, stredná, vysoká klemba), taktiež musíte poznať vašu hmotnosť a výšku.
  • Ohodnoťte lyžiarske skúsenosti vášho dieťaťa (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý jazdec alebo expert).
  • Kde plánujete s dieťaťom lyžovať (zjazdovka alebo mimo zjazdovku).
  • Aký jazdný štýl preferujete (all-mountain, all-round, universal, on piste, freeride, freestyle alebo skialp).

Lyžiarky vyberajte podľa vašej zdatnosti

  • Rekreačné lyžiarky - sa hodia pre malých lyžiarov, ktorí sa zoznamujú s lyžami, sú začiatočníci alebo mierne pokročilý a na svahu už zvládnu robiť oblúky. Taktiež sú vhodné na celodennú lyžovačku a majú mäkký flex od 30 do 40. Väčšina výrobcov však tento údaj neudáva a preto flex v tejto kategórií je len orientačný.
  • Športové a poloprofesionálne lyžiarky - sú vhodné pre športovo ladených malých lyžiarov, ktorí sa budú v blízkej budúcnosti zlepšovať. Flex index sa u športových modelov pohybuje od 60 do 90 v závislosti od skúseností.

Veľkosť lyžiarky

Sa udáva v mondopointoch (MP), teda v centimetroch. Často sa stretáme s predstavou, že je potrebné kupovať lyžiarky o pol až celé číslo väčšie. Tie vám v zásade odporúčame kupovať presne na nohu, pretože vplyvom lyžovačky (tlaku, tepla a potu) sa vnútorná papuča mierne povolí približne o 3-4 mm, čo záleží však od konkrétnej značky lyžiarky. Lyžiarku zapínajte smerom z hora nadol, kvôli fixácii päty a celého chodidla. Následne sa postavte do lyžiarskeho postoja, pričom by ste nemali cítiť žiaden tlak na špičky a prsty.

Šírka chodila

Je označovaná v milimetroch (mm) a zmeriate ju na špeciálnom merači. Z pravidla platí, že užšie lyžiarky majú šírku do 89 mm, stredne široké do 100 mm, široké do 102 mm a veľmi široké do 104 mm. Tento rozmer sa vo všeobecnosti uvádza priamo na lyžiarkach alebo je jednoducho označený písmenkami. Ako príklad si berieme značku Tecnica, ktorá označkuje LV do 90 mm, MV do 100mm a HV do 102 mm. Prípadne taká značka Atomic ich označuje ako Ultra, Prime a Magna.

Flex index (index tvrdosti lyžiarky)

Je hodnotou tvrdosti skeletu lyžiarky. Hodnota od 130 do 140 sa považuje za najtvrdšie pretekárske lyžiarky, od 100 do 120 sú stredne tvrdé športové lyžiarky, od 70 do 90 sú rekreačné a začiatočnícke sú od 40 do 70. Flex index sa líši závislosti od mužov, žien a detí. Väčšina športových a rekreačných lyžiarok ponúka možnosť regulovať si tvrdosť lyžiarky. Vďaka skrutkám na zadnej strane lyžiarky si môžete regulovať tvrdosť lyžiarky maximálne o flex index 10, napríklad 120 sa zmení na 110 a pod.

Bootfitting

Ide o technológiu tvarovania lyžiarok pomocou nahrievania a tvarovania. Ak by vášmu dieťaťu ubližovali alebo celkovo nesedeli lyžiarky, zastavte sa u nás a prekonzultujte možnosť využitia tejto služby. Ak by ste sa chceli dozvedieť o bootfittingu, neváhajte a prečítajte si na našej stránke.

Filtrovať produkty