Dámske lyžiarky

Pripravili sme si pre vás dámske lyžiarky tých najkvalitnejších svetových výrobcov v rôznych prevedeniach, od začiatočníkov až po pokročilých. Osobný e-shop poradca +421220924810. Svetoznáme značky ako Tecnica, Atomic, Rossignol a iné sú pre vás pripravené skladom.

Dámske lyžiarky

Ako si vybrať správne lyžiarky?

Správny výber lyžiarok je základný pilier každej lyžiarskej výstroje. Výber lyžiarkok by sa mal skladať z troch základných parametrov - veľkosť chodidla, šírka chodila a flex index lyžiarky. Ideál by bolo zmeranie chodidla pomocou špeciálneho meracieho prístroja. Taký prístroj sa nachádza u nás na predajni. Náš špecializovaný personál vám s ochotou pomôže.

Nohu si merajte výhradne v hrubej lyžiarskej ponožke, prípadne podľa vášho zvyku. Skúšanie lyžiarok môže často zabrať niekoľko desiatok minút, dokonca aj hodinu. Preto je potrebné s tým rátať, byť pri výbere trpezlivý, ak sa na svahu chcete vyhnúť bolesti nohy.

Lyžiarky vyberajte podľa vašej zdatnosti

Lyžiarky môžeme v základe rozdeliť na tieto 3 kategórie:

 • Rekreačné sa hodia skôr pre začínajúce lyžiarky, ktoré vyžadujú nižší flex index, sú orientované viacej na tepelný komfort a pohodlie.
 • Športové majú oproti rekreačný o niečo tvrdší flex index, vyžaduje sa o niečo vyšší výkon, lepšia ovládateľnosť a pod.
 • Pretekárske sú najtvrdšie, flex index je veľmi tvrdý, tu sa už vyžaduje najvyšší pomer výkonu no za cenu nízkeho komfortu.

Aký je rozdiel medzi dámskou a pánskou lyžiarkou? 

 • Dámske lyžiarky majú podstatne rozdielny tvar skeletu na margo toho, že dámska noha sa od pánskej veľmi odlišuje.
 • Flex Index je u rekreačných aj športových podstatne nižší, ako u pánskych.
 • Zadná časť lyžiarky je nižšia, pretože komín je viacej vykrojený pre rozdielnosť v tvare lýtka u mužov a žien.
 • Dámske lyžiarky sú o niečo viac zateplené, nakoľko väčšina žien vyžaduje vyšší tepelný komfort.
 • Výrobcovia sa orientujú viac na dizajn výrobkov, farebné prevedenia a dizajnové vychytávky.

  Veľkosť lyžiarky

  Veľkosť lyžiarky

  Sa udáva v mondopointoch (MP), teda v centimetroch. Často sa stretáme s domnením, že je potrebné kupovať lyžiarku o pol až celé číslo väčšiu. Tie vám v zásade odporúčame kupovať presne na nohu, pretože vplyvom lyžovačky (tlaku, tepla a potu) sa vnútorná papuča mierne povolí približne o 3-4 mm, čo záleží však od konkrétnej značky lyžiarky. Lyžiarku zapínajte smerom z hora nadol, kvôli fixácii päty a celého chodidla. Následne sa postavte do lyžiarskeho postoja, pričom by ste nemali cítiť žiaden tlak na špičky a prsty.

  Šírka chodila

  Je označovaná v milimetroch (mm) a zmeriate ju na špeciálnom merači. Z pravidla platí, že užšie lyžiarky majú šírku do 89 mm, stredne široké do 100 mm, široké do 102 mm a veľmi široké do 104 mm. Tento rozmer sa vo všeobecnosti uvádza priamo na lyžiarkach alebo je jednoducho označený písmenkami. Ako príklad si berieme značku Tecnica, ktorá označkuje LV do 90 mm, MV do 100mm a HV do 102 mm. Prípadne taká značka Atomic ich označuje ako Ultra, Prime a Magna. V našom článku sa dočítate, ako si vybrať vhodné lyžiarky pre širšie lýtka a chodidlá - Poradíme vám, ako si vybrať lyžiarky pre širšie lýtka.

  Flex index (index tvrdosti lyžiarky)

  Je hodnotou tvrdosti skeletu lyžiarky. Hodnota od 130 do 140 sa považuje za najtvrdšie pretekárske lyžiarky, od 100 do 120 sú stredne tvrdé športové lyžiarky, od 70 do 90 sú rekreačné a začiatočnícke sú od 40 do 70. Flex index sa líši závislosti od mužov, žien a detí. Väčšina športových a rekreačných lyžiarok ponúka možnosť regulovať si tvrdosť lyžiarky. Vďaka skrutkám na zadnej strane lyžiarky si môžete regulovať tvrdosť lyžiarky maximálne o flex index 10, napríklad 120 sa zmení na 110 a pod.

  Bootfitting

  Predstavujeme vám exkluzívnu možnosť bootfittingu, tvarovania lyžiarok (skeletu lyžiarky) priamo na nohu. Nechajte, aby vaše lyžiarky sadli tak, ako si to vaše chodilo praje.

  Filtrovať produkty