Ako vybrať cyklistický batoh
07.09.2020

Ako vybrať cyklistický batoh

Cyklistický batoh sa stal praktickou a obľúbenou pomôckou pre každého cyklistu. Nezáleží na tom či jazdíte s plnou výbavou alebo len naľahko. Takmer vždy sa nájdu veci, ktoré potrebujete niekde uložiť a preniesť. Samozrejme každého z nás láka ideálna predstava cyklistiky bez zbytočnej záťaže. Vyraziť na cyklistiku naľahko len v drese a s vodou. Práve preto v súčasnosti dostať kúpiť množstvo kvalitných cyklistických batohov, ktoré splnia požiadavky aj tých najnáročnejších jazdcov.

Konštrukcia a určenie
Správna veľkosť batoha
Druhy batohov
Materiál a zloženie
Bezpečnostne prvky

Na kratšie cyklovýlety vám postačí len základná výbava na opravu bicykla, voda a energetická tyčinka. V tomto prípade využijete malý batoh alebo cyklistickú kapsičku, ktorá môže byť umiestnená pod sedlom, na prednej rámovej trubke alebo pod ňou. Naopak na dlhšie cyklovýlety si už potrebujete zobrať viacej jedla a v prípade zhoršeného počasia náhradné oblečenie či bundu. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať cyklistický batoh presne podľa vašich požiadaviek a očakávaní.

konstrukcia-cyklistikej-prilby

Konštrukcia a určenie

Každý cyklistický batoh je špeciálne konštruovaný pre splnenie náročných požiadaviek zákazníkov. Jedná sa predovšetkým o konštrukciu, pohodlné nosenie, dokonalé odvádzanie potu z chrbta vďaka systémom odvetrávania. Niektoré batohy sú vybavené organizérom na uloženie cyklistického náradia, mobilu, peňaženky a všetkého možného čo bežne nosíte so sebou. Často obsahujú špeciálny háčik na pripevnenie kľúčov, mäkké miesto na uloženie cyklistických okuliarov, vonkajšie šnúrky a sťahovačky na cyklistickú prilbu, popruhy, bedrové a hrudné popruhy s prackou.

Správna veľkosť batoha

Pri výbere veľkosti batoha je podstatným faktorom jeho dostatočný objem, ktorý závisí od dĺžky a náročnosti vašej trasy. Pri krátkom a intenzívnom tréningu nepresahujúcom dve a pol hodiny je vhodné kombinovať hydrovak so špeciálnym rezervoarom vody a malým úložným priestorom pre úplne základný servis. 

Pri dlhodobom tréningu presahujúcom dve a pol hodiny vám odporúčame nosiť zo sebou aj jedlo, energetickú tyčinku, viac vody a väčší servisný set (dušu, kľúče, montpaku, pumpu a pod.).

Počas tréningov je dôležitý vysoký príjem vody a zásoba tejto blahodárnej tekutiny je často na nezaplatenie. Výhodou je že v dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo produktov, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. V našej ponuke nájdete napríklad známu značku Camelbak, ktorá vyrába špeciálne pitné vaky s objemom až do troch litrov. Tento ruksak je veľmi ľahký, ergonomický, odvetraný a vyrobený z kvalitných materiálov, ktoré čo to zvládnu.

Druhy batohov

Batohy sa podľa použitia rozdeľujú do niekoľkých základných kategórií - mestské, detské, cyklistické, turistické, lezecké, skialp a freeride batohy.

  • Mestské batohy - sú univerzálne a určené na všetky voľnočasové a každodenné aktivity. Zvyčajne bývajú väčších rozmerov s objemom minimálne 15 až 25 litrov.
  • Detské batohy - sa výborne hodia pre deti vďaka ergonomicky tvarovanej chrbtovej výplne, menším rozmerom a nízkej váhe. Majú univerzálne použitie od športových aktivít až po voľnočasové.
  • Cyklistické batohy - sú priam stvorené na cyklovýlety, pretože disponujú rezervoárom na vodu, priečinkom na uloženie servisných nástrojov a odkladacím priestorom na oblečenie a jedlo. Najčastejšie majú menší objem okolo 8 až 12 litrov.
  • Turistické batohy - sú ideálnym spoločníkom na všetky športové aktivity najmä v prírode. Sú určené na krátke alebo dlhé výlety. Podľa toho máte na výber ruksaky o objeme 15 až 60 litrov.
  • Lezecké, skialpové a freeride batohy - zvyčajne disponujú nízkou váhou, odolnejšími materiálmi, viacerými priečinkami a ochrannými prvkami.

druhy-cyklistickych-batohov

Materiál a zloženie

Batohy sú zložené z kvalitných a odolných materiálov, ako je napríklad nylón, polyester, syntetická koža, guma, zipsy a zliatiny ľahkých kovov (hliník alebo karbón). Disponujú nastaviteľnými ramennými popruhmi a prackami, ktoré umožňujú lepšiu fixáciu a umiestnenie na chrbte tak, aby ruksak ostal na správnom mieste. Väčšina cyklistických batohov je vodeodolná. V spodnej časti býva umiestnený synteticky kryt odolný voči dažďu a vetru.

Bezpečnostné prvky

Veľkou výhodou je umiestnenie reflexných prvkov na batohu, vďaka čomu vás ostatní jazdci a vodiči uvidia v dostatočnom predstihu. Pomôže vám tiež zabudovaná blikačka, ktorá výrazne zvýši bezpečnosť vašej jazdy. Niektoré typy horskych cyklistických batohov majú vo vnútri zabudovaný špeciálny protektor (chránič), ktorý chráni vašu chrbticu v prípade nepríjemného pádu. Samozrejmosťou sú špeciálne materiály so zvýšenou odolnosťou voči poškodeniu a prerazeniu. Každý z ruksakov má bedrový pás a sťahovací hrudný popruh, ktorý zlepšuje umiestnenie a celkovú stabilitu batohu na chrbte.

Ak vás článok zaujal, určite si prečítajte ako vybrať kvalitné cyklistické okuliare alebo cyklistickú prilbu.

Tím Najšport.