9 vecí, na ktoré si dajte pozor počas jesennej jazdy na bicykli
11.09.2020

9 vecí, na ktoré si dajte pozor počas jesennej jazdy na bicykli

Jeseň priam vyzýva na outdoorové aktivity rôzneho druhu, cyklistiku nevynímajúc. Počas jesenných mesiacov si môžeme vychutnávať jedinečné scenérie, prírodu plnú farieb, no musíme sa pripraviť aj na kratšie dni, častejšie prehánky či premenlivé teploty. Na čo by ste si mali dať pozor počas jesenných jázd na bicykli?

1. Skracovanie dní
2. Chladné a daždivé jesenné počasie
3. Funkčné oblečenie
4. Osvetlenie a reflexné prvky
5. Kvalitný batoh a kapsičky
6. Blatníky a ochrana sedadla
7. Technika jazdy
8. Starostlivosť o reťaz a prevody
9. Odolné plášte

1. Skracovanie dní

Sprievodným javom končiaceho sa leta a prichádzajúcej jesene je úbytok denného svetla. Skracovanie dní síce nastáva už po letnom slnovrate (20. – 21. júna), no markantnejšie ho vnímame práve počas jesenných mesiacov. Jesenné jazdy na bicykli si preto plánujte aj s ohľadom na čas východu a západu slnka. Snažte sa využiť všetko dostupné denné svetlo a vyhnite sa riskantnému návratu domov po tme.

slnko-bike

2. Chladné a daždivé jesenné počasie

Pred jesenným výjazdom by ste si mali skontrolovať aktuálne poveternostné podmienky, predpoveď počasia a napríklad aj zábery z webových kamier (ak sa dá) z miest, kam sa chystáte – to platí najmä v prípade hôr a horských vrcholov. Ak si môžete naplánovať jazdu tak, aby ste okolo poludnia, kedy býva najteplejšie, dosiahli najvyššie nadmorské výšky, s veľkou pravdepodobnosťou môžete počítať s príjemnejšími teplotami pri návrate.

3. Funkčné oblečenie

Nástrahy vrtkavého, no väčšinou chladného jesenného počasia zdoláte ľahšie pomocou kvalitného cyklistického oblečenia (napríklad vyrobeného z merino vlny). Rozdiel medzi rannými, dennými a nočnými poveternostnými podmienkami a teplotami môže byť na jeseň značný. Odporúčame obliekať sa v štýle cibule, teda vo vrstvách, ktoré budete môcť „zhadzovať“ s postupným otepľovaním (prípadne ďalej vrstviť, ak ostane chladnejšie). Keďže najviac tepla uniká z ľudského tela cez končatiny, nemali by vo vašej výbave chýbať návleky na cyklistické tretry, návleky na ruky a nohy, ale tiež rukavice a cyklistická kukla. Ak má byť jesenná cyklistika príjemným zážitkom, na kusoch a kvalite cyklistického oblečenia nešetrite.

cyklista-jeseň

4. Osvetlenie a reflexné prvky

Jednoduchá zásada „vidieť a byť videný“ platí pre jazdu po ceste aj na singláčoch. Šero jesenných rán a podvečerov predstavuje pre cyklistu potenciálne nebezpečenstvo, ktorému sa však dá celkom účinne predchádzať pomocou osvetlenia a reflexných prvkov na oblečení i samotnom bicykli. Vpredu na bajku by nemalo chýbať biele a vzadu zase na červeno svietiace (alebo blikajúce) LED svetlo, spolu s reflexnými prvkami na oblečení skvelá preventívna záležitosť proti nehodám z nepozornosti. Reflexné prvky sú výborné aj preto, že poskytujú 360° ochranu – teda aj v prípade motorových vozidiel prichádzajúcich zo strán.

5. Kvalitný batoh a kapsičky

Jeseň býva v našich stredoeurópskych podmienkach pomerne vlhká a plná prehánok. Nenechajte sa nimi prekvapiť a pripravte sa na jazdu v daždi! Ak plánujete dlhšiu cestu, vezmite si so sebou aj náhradné oblečenie a zásoby energie (banány, sušené ovocie, tyčinky a pod.). Ak vás chytí dážď a vy sa nebudete mať kde schovať, určite oceníte aspoň nepremokavý cyklistický batoh a kapsičky, ktorých suchý obsah vás môže zachrániť napríklad pred parádnym „hlaďákom“ či „klepaním kosy“ počas jazdy v premočenom oblečení. Tej sa snažte za každú cenu vyvarovať – vaše telo by totiž na udržanie konštantnej telesnej teploty spotrebovalo veľmi veľa energie, ktorá by vám mohla chýbať.

jeseň-bike

6. Blatníky a ochrana sedadla

Mnohí cyklisti blatníky zatracujú a na svoje bicykle by si ich v živote nenamontovali, pritom aj táto súčasť cyklistickej výbavy má svoje opodstatnenie. Obyčajný pár plastových blatníkov dokáže cyklistu ochrániť pred nepríjemným zafŕkaním od vody či blata. Suché oblečenie, čistejší bicykel a len pár gramov hmotnosti navyše – no nestojí to za to? Jednoduchým spôsobom, pomocou nepremokavého návleku či igelitového vrecka, môžete ochrániť aj svoje sedadlo.

7. Technika jazdy

Jesenná jazda na bicykli je super len v prípade, že sa zaobíde bez pádov a zranení. Do oranžova sfarbené lístie stromov vyzerá krásne, no keď spadne na asfalt (prípadne trochu navlhne), vytvorí veľmi nebezpečný klzký podklad. V lese môže popadané lístie zakryť blatisté miesta, kaluže či korene a spadnuté konáre, na ktorých to šmýka a kĺže jedna radosť. Dobre si premyslite, kadiaľ povedie vaša cesta. Rovnako zvážte, či je vaša technika jazdy primeraná voči podmienkam na trase.

8. Starostlivosť o reťaz a prevody

Starostlivosť o váš milovaný bicykel predstavuje najlepší spôsob, ako znížiť pravdepodobnosť mechanických problémov pri jesenných výjazdoch. Pravidelne sa uisťujte, že všetky komponenty vášho bajku sú v poriadku a pripravené na ďalšiu jazdu. Skontrolujte a vyčistite (alebo nechajte skontrolovať a vyčistiť) brzdy, prevody a v zásade akékoľvek pohyblivé časti bicykla. Nezabúdajte ani na kazetu či reťaz – radenie bude tichšie a plynulé iba vtedy, ak bude kazeta čistá a reťaz dobre premazaná.

bike-jeseň-príroda

9. Odolné plášte

Pred jesennou sezónou skúste zvážiť (ak ste tak už neurobili...) možnosť výmeny plášťov na vašom bicykli za tzv. all-round plášte. Celoročné pneu sa totiž netýkajú výlučne automobilov, môžete si ich zaobstarať aj na svoj cesťák či MTB špeciál. Celoročné plášte sa vo všeobecnosti vyznačujú vylepšenou priľnavosťou na klzkom povrchu (blate aj snehu) a odolnosťou voči prepichnutiu. Tieto vlastnosti dodajú vašej jazde po jesenných cestách a singláčoch punc väčšieho bezpečia a môžu pôsobiť ako prevencia neočakávaných problémov.

Prečo je babie leto výhodou?

Najväčším šťastím pre cyklistického nadšenca je suchá, slnečná, teplá a málo veterná jeseň, čiže takzvané babie leto. To sa v strednej Európe vyskytuje v septembri a októbri a okrem charakteristických podmienok býva sprevádzané poletujúcimi vláknami pavučín. Babie leto mnohí považujú za najkrajšie obdobie celého roka a cyklistike rozhodne praje. Tešíte sa naň i vy? ?

Ak vás táto téma zaujala, určite si prečítajte článok ako vrstviť oblečenie alebo správna výbava na jednodňovú cykloturitiku

Tím Najšport.