Elektrobicykle GT

Elektrobicykle alebo e-bike predstavujú najnovší trend vo svete cyklistiky. Získavajú si veľkú priazeň cyklistov vďaka komfortu, dlhším vzdialenostiam a rýchlosti. Pri výbere e-biku vám ochotne poradíme aj online na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk.

Elektrobicykle GT

V našej ponuke nájdete tie najlepšie značky elektrobicyklov, ako je Trek, Ghost, Mondraker, Electra a Dema. Prečítajte si tiež článok - 10 dôvodov, prečo si kúpiť elektrobicykel.

Ako si vybrať ideálny elektrobicykel

Zvažujete kúpu nového elektrobicykla, no nemáte ani len potuchy na čo sa zamerať pri výbere e-biku? V našom novom článku vám poradíme, ako si vybrať ten správny elektrobicykel. Alebo si pozrite tieto jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu zodpovedať všetky vaše otázky:

1. Kde chcete na ebiku jazdiť a ako rozdeľujeme elektrobicykle

V meste (mestský), po ceste (cestný), po cyklotrase (krosový) alebo v horách (horský). Tu vám pomôže základné rozdelenie elektrobicyklov, ktoré môžeme rozdeliť do štyroch kategórií podobne, ako pri bicykloch:

Cestné alebo gravelové elektrobicykle - Môžete využiť na tréning, pretože si dokážete nastaviť obtiažnosť šliapania tak, aby ste si udržali optimálnu tepovú frekvenciu. Cestné e-bike sa hodia na spevnené asfaltové cesty s hladkým povrchom. Gravelové e-bike môžete využiť aj na rozbitejšie, prípadne hrboľatejšie asfaltové cesty, pretože ich plášte a kolesá sú na to dostatočne dimenzované.

Cestné elektrobicykle

Mestské elektrobicykle - Ak hľadáte najvhodnejší elektrický bicykel pre mladších milovníkov bicyklovania alebo pre seniorov, e-bike je pre vás to pravé orechové. Tieto bicykle spoznáte podľa jednoduchej konštrukcie s nízkym nástupom. Často sú vybavené kompletným cyklistickým príslušenstvom, ako blatníky, stojan, svetlá, zadný alebo predný nosič.

Mestské elektrobicykle

Krosové alebo trekingové elektrobicykle - Sú vhodnejšie na dlhšie cyklotrasy a jazdu po asfalte. Hlavný rozdiel medzi krosovým a trekingovým elektrobicyklom spočíva v príslušenstve. Trekingový totiž obsahuje viac príslušenstva (napr. blatníky, stojan, svetlá alebo nosič). Krosový je vhodnejší skôr na športovejšiu jazdu a je orientovaný na výkon. Tento typ elektrobicykla je skvelým kompromisom medzi horským a mestským elektrickým bicyklom.

Krosové elektrobicykle

Horské elektrobicykle - Sú často označované ako MTB (mountain bike). V základe sa rozdeľujú na hardtailové elektrobicykle, ktoré sa vyznačujú prednou odpruženou vidlicou a celoodpružené elektrobicykle (full suspension e-bike), ktoré disponujú zadným tlmičom a prednou vidlicou. Elektromotor pri týchto e-bikoch je umiestnený kvôli geometrií v spodnej rámovej trubke. Vďaka tomu je bicykel správne vyvážený a získava aerodynamický tvar. Hlavný rozdiel medzi bicyklami je v tom že celoodpružený sa hodí skôr do náročnejšieho terénu - rozbitý horský terén, prudké zjazdy pre dosiahnutie lepšej stability a pohodlia.

Horské elektrobicykle

2. Na aký účel budete elektrobicykel používať

Plánujete iba dochádzať do mesta, do práce, do obchodu, na stretnutia. V tomto prípade vám postačí klasický mestský e-bike. Ak chodíte po meste a vyrazíte si aj na dlhšie cyklotrasy zvoľte krosový e-bike. Ak ste nadšencom športových aktivít, tak určite privítate cestný, gravelový alebo horský bicykel.

3. Aká je vaša výška

Ako iste viete, pri výbere elektrobicykla zohráva dôležitú úlohu výška jazdca. Podľa toho sa určuje ideálna veľkosť rámu. Každý výrobca používa rôzne tabuľky, ktoré nájdete pri každom produkte. Dôležitú úlohu tu zohráva aj dĺžka rúk a nôh. Podľa týchto základných parametrov si vyberiete veľkosť bicykla označovanú štandardnými veľkosťami od XS po XXL alebo v palcoch. Niektorý výrobcovia uvádzajú aj výšku jazdca. Viac informácií o výbere vhodnej veľkosti elektrobicykla sa dočítate v najnovšom článku - vyberte si ideálnu veľkosť elektrobicykla.

4. Aké je vaše pohlavie

Pánske, dámske a detské veľkosti sa od seba veľmi odlišujú. Je dôležité vyberať elektrobicykel podľa pohlavia kvôli dĺžke nôh a rúk - inú majú ženy a inú muži. Typickým príkladom sú skosené rámy dámskych e-bikov kvôli ľahšiemu zosadaniu s e-biku. V prípade detských elektrických bicyklov sa veľkosť určuje pomocou kolesa v palcoch od 12" až po 24". V súčasnosti sa však z detských veľkostí vyrábajú iba 24" elektrobicykle (pre 12 - 15 ročné deti).

5. Čo na to povie vaša váha

Podobne ako pohlavie a výška, tak aj váha zohráva dôležitú úlohu. Väčšina bicyklov (asi 95 %) je konštruovaná do maximálnej hmotnosti 130 kg a zvyšných 5 % do max 150 kg. Nezabúdajte však, že do tohto údaju sa ráta aj váha elektrobicykla (20 - 25 kg), cyklistické príslušenstvo a váha samotného jazdca. Odporúčané maximálne hmotnosti by ste nemali prekračovať, inak riskujete poškodenie rámu a geometrie vášho e-biku.

6. Ako vybrať dobrú batériu

Na základe kapacity a typu batérie dokážete zistiť dojazd, počet dobíjacích cyklov a celkovú životnosť batérie. Bicykle na elektrický pohon používajú moderné tipy lítiových batérií. Čím väčší výkon batérie, tým dlhší dojazd. Dávajte si však pozor na veľkosť batérie - štandardne sa vyrábajú 250Wh, 500Wh, 600Wh700Wh. Ich cena sa pohybuje od 500 do 1000 €, čo môže byť až 1/3 celej hodnoty bicykla. Práve preto sa o ňu treba dôkladne starať. Životnosť batérie môže byť rôzna, všetko záleží od výrobcu, množstva nabíjacích cyklov, starostlivosti a podobne. Batériu je potrebné pred každou dlhšou jazdou dobiť. Dobíja sa pomocou klasickej nabíjačky s adaptérom na 230V. Dojazd elektrobicykla sa neodvíja od veľkosti batérie (vo Wh). V praxi to znamená že motor a batéria musia byť dostatočne vyladené, preto odporúčame siahnúť len po overených značkách ako napr. Shimano či Bosch.

Typy batérií na elektrobicykel - Ovládanie a správanie bicykla je ovplyvnené umiestnením batérie. Najčastejšie sa jedná o nosičovú, rámovú batériu a batériu za sedlovkou. Batéria za sedlovkou sa zvykne vyskytovať u skladacích elektrobicyklov. Pripravili sme pre vás podrobný článok o tom, ako sa starať o batériu elektrobicykla.

7. Silný elektromotor nie je všetko

Podľa vyhlášky nemôžeme na slovenských cestách jazdiť s elektrobicyklom s výkonom motoru viac ako 250W a rýchlosťou nad 25 km/hod. Čo sa týka elektromotora, ten býva najčastejšie umiestnený v strede bicykla (kvôli geometrií). Niektoré lacnejšie modely bicyklov a mestské e-bike majú umiestnený motor na prednom alebo zadnom kolese. Táto varianta je oveľa lacnejšia, no nie až tak efektívna, pretože obe varianty nie sú dostatočne vyvážené a ovplyvňujú geometriu bicykla. Elektropohon v strede je síce drahší, avšak má ideálne vyváženie, vysoký efekt motora a hodí sa aj do hôr.

Odporúčame vám aj v tomto prípade zvoliť overených výrobcov ako je Bosch alebo Shimano, ktorý sa vývojom batérií a elektromotorov pre elektrické bicykle zaoberajú už od začiatku. Majú tie najlepšie technologické riešenia pre optimálny pomer výkonu batérie, motora, dojazdu, akcelerácie a pod. Prečítajte si tiež článok - čomu sa vyhnúť pri jazde na elektrobicykli.

Filtrovať produkty

Bicykel GT Stomper 24" Prime Black 2022
399,90 €

Bicykel GT Stomper 24" Prime Black 2022

Elektrobicykel GT e-Force Current Blue 2022
4799,00 €

Elektrobicykel GT e-Force Current Blue 2022