Bežecké lyže

Vyberte si správne bežecké lyže a vyrazte na bielu stopu s novou bežkárskou výbavou. V prvom rade si premyslite, kde a na čo budete bežecké lyže používať. Základom je si ujasniť, či chcete jazdiť na upravených (teda v stope) alebo neupravených tratiach (mimo stopu). Podľa toho sa rozhodnete pre klasiku alebo korčuľovanie. V našej ponuke nájdete bežecké lyže pre začiatočníka, mierne pokročilého, pokročilého jazdca či experta so šupinami aj bez šupín. Okrem lyží budete potrebovať aj správny typ bežeckého viazania. V súčasnej dobe sa využíva najmä NNN viazanie, no stretneme sa aj s SNS či inými staršími typmi viazania.

Bežecké lyže

Vyberte si správnu dĺžku bežeckých lyží

Výber správnej dĺžky bežeckých lyží závisí od hmotnosti, výšky, preferencií jazdca a tvrdosti lyží. Pre klasický štýl môžeme doporučiť výšku lyží o 15 až 25 cm dlhšie, ako je výška postavy. Pre korčuľovanie doporučujeme výšku lyží o 10 cm dlhšie, ako je výška postavy. Presnú výšku určuje každý výrobca individuálne a je uvedená vo veľkostných parametroch samotnej bežky. Podobne je tu uvedené aj pri univerzálnych bežkách, ktoré kombinujú klasický štýl a korčuľovanie - označujeme ich kombi. V súčastnosti sa čoraz väčšia pozornosť značiek, ako Rossignol, Atomic, Salomon a pod. prikláňa k váhovým limitom uvedeným v tabuľkách. Viac o výbere správnych bežeckých lyží sa dočítate v článku na tomto odkaze.

Základné rozdelenie bežeckých lyží

Klasika - Pri klasickom bežeckom lyžovaní jazdec prenáša energiu do odrazu vpred. Pohyb môže pripomínať beh alebo rýchlu chôdzu. Pre tento štýl jazdy sú vhodnejšie bežky do stopy, pripadne univerzálne bežky do menej upraveného terénu.

Korčuľovanie - Pripomína jazdu na korčuliach, pričom ide o veľmi úzke lyže vhodné na kondičnú a športovú jazdu. Tento štýl jazdy vyžaduje širokú a upravenú trať. Jazdci majú dlhšie palice, kratšie, no za to tvrdšie lyže pre dosiahnutie čo najefektívnejšieho odrazu.

Back Country - Jedná sa o veľmi robustné bežecké lyže so širšou skĺznicou, ktoré sú osadené šupinami alebo špeciálnym tulením pásom. Po oboch okrajoch lyže sú hrany, pre vytváranie stopy, lepšieho prenosu sily počas jazdy v hlbokom a zľadovatenom snehu mimo vyznačené cesty - kopce, horské prechody, hrebeňovky a pod.

Viazanie a šupiny

Pred kúpou bežiek nezabudnite na jedno základné pravidlo - bežecká obuv a viazanie musia byť vzájomne kompatibilné. U niektorých výrobcov je priamo na lyží namontovaná špeciálna doštička, na ktorú sa viazanie systému NIS bez akéhokoľvek vŕtania jednoducho nacvakne. Najčastejšie na trhu narazíte na NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic System), ktoré sa od seba líšia štýlom viazania. V súčasnosti u nás nájdete najmä NNN viazanie, ktoré ide aktuálne do popredia.

Zvoliť šupiny alebo jazdiť radšej bez nich? Sklznica týchto lyží má vyfrézované špeciálne výstupky, ktoré pripomínajú tvar šupín. Sú určené primárne na zabráneniu prekĺznutiu, pri odraze a pohybu do kopca. Hodia sa výborne do univerzálnych a premenlivých teplôt, kedy nepoznáte okolitú teplotu snehu. Bežky bez šupín sú hladké, pričom ich musíte mazať stúpacím voskom (podľa teploty snehu).

Ako je to s voskovaním

Voskovanie bežiek je veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu a zážitok z jazdy. Správny výber univerzálnych, sklzových a v prípade ak nemáte šupiny aj stúpacích voskov je pre väčšinu jazdcov hotová veda. Faktom je, že všetky sklzové plochy treba pravidelne ošetrovať univerzálnym voskom. V prípade ak nemáte šupiny potrebujete zakúpiť špeciálny stúpací vosk, ktorý sa nanáša v strednej časti sklznice o šírke približne 60 - 70 cm pre tuhé vosky a 50 - 60 cm pre tekuté vosky. Tie sa rozdeľujú podľa teploty a priľnavosti snehu do približne 4 skupín.

Filtrovať produkty